W Multikinie w Arkadach odbył się przedpremierowy pokaz filmu „Dziewczyna z szafy” w reżyserii wrocławianina Bodo Koxa.  Bez wahanie można przyznać, że to jeden z najbardziej poruszających  obrazów tego roku. Film wejdzie na ekrany 14 czerwca.

 

Reżyser i scenarzysta w jednym opowiada nam historię, która mogła zdarzyć się za ścianą naszych mieszkań.  Jest w niej  dwóch braci, jeden zdrowy, drugi chory. Obaj szukają miłości i zrozumienia. Jacek opiekuje się chorym na autyzm Tomkiem, ale też chce mieć swoje pasje, pracę, dziewczynę.  Ich życie płynie dość spokojnie aż do momentu kiedy pojawia się w nim Magda, znajoma z naprzeciwka. Tytułowa „Dziewczyna z szafy” zamknięta w wyimaginowanym świecie z dala od wścibskich oczu sąsiadów płynnie wpisuje się w historię braci.
Tuż po projekcji filmu, w ramach cyklu Kocham Kino Grażyna Torbicka przeprowadziła rozmowę, w której udział wzięli Teresa Sawicka, Magdalena Różnańska, Wojciech Mecwaldowski i Bodo Kox. Dla reżysera „Dziewczyna z szafy” to wyjście z offu. Po „Nie panikuj”, „Marco P. i złodziejach rowerów”  czy „Silvermanie” Bodo zyskał miano jednego z najciekawszych reżyserów kina niezależnego. Teraz spróbował swoich sił,  jak sam mówi w „profesjonalnym” filmie.
– Miałem scenariusz w głowie już do dawna – opowiada Bodo Kox. – To, że film powstał dopiero teraz wynika być może z faktu, że wcześniej nie wiedziałem,  jak się poruszać w środowisku „profesjonalnym”. Co z tego, że miałem na swoim koncie kilka filmów? Producenci nie dają dużych pieniędzy przedstawicielom kina niezależnego, fajnemu kolesiowi z offu. Bo kto da wariatowi  trzy miliony?- żartuje reżyser.

Do „Dziewczyny z szafy” Kox zatrudnił ludzi, których znał i z którymi już wcześniej pracował. Uważa, że jeśli ma się najlepszą ekipę, nic złego się nie stanie. W filmie wystąpiła plejada utalentowanych aktorów, z czego większość z nich związana jest z Wrocławiem – Teresa Sawicka, Wojciech Mecwaldowski, Eryk Lubos oraz Sebastaina Stankiewicz. Na ekranie debiutowała Magdalena Różańska.

Na zdjęciu Teresa Sawicka, Wojciech Mecwaldowski, Magdalena Różańska.

– Na castingu od razu poczułam, że jest między nami energia – mówi  Różańska, filmowa Magda. – Jednak dopiero w trakcie zdjęć poznawałam Wojtka [Mecweldowskiego – dodaje red.], właściwie Tomka. Nie wiedziałam jak zareaguje, co zrobi, ale czułam, że doskonale się rozumiemy – dodaje Magdalena Różańska.

Choć Piotr Głowacki, odtwórca filmowego Jacka,  na spotkaniu nie był obecny, nie można o nim nie wspomnieć. Przygotowując się do roli starszego brata, dotkniętego autyzmem Tomka, Głowacki przyjechał do Wrocławia.
–  To było bardzo ważne przeżycie. Piotrek najpierw obciął mi włosy, potem robił śniadania – mówi Mecwaldowski. –  Chodziliśmy razem na zakupy do Galerii Dominikańskiej i to było dość zabawnie, gdy ktoś mnie tam rozpoznawał, a ja wyglądałem dziwnie. Razem chodziliśmy też  na spotkania z Piotrem chorym na autyzm i jego bratem, by poznać relacje jakie ich łączą. Robiliśmy to wszystko, bo wiedzieliśmy, że warto – opowiada aktor.

Niewiele osób wie, że oprócz Wojciecha Mecwaldowskiego w filmie zagrały także jego obrazy [scena w galerii sztuki- red.] oraz jego  kolekcja figurek z jajek niespodzianek. Sam aktor w trakcie przygotowań i realizacji filmu mieszkał w hotelu, z nikim nie rozmawiał. Nawet na planie był wciąż „nieobecny”.
– Starałem się wejść w rolę bardzo głęboko – mówi aktor. – Z natury jestem nadpobudliwy, ciągle się kręcę, nie potrafię usiedzieć w jednym miejscu. Postać Tomka wymagała ode mnie całkowitego wyłączenia się. Przychodziłem na plan i wychodziłem z niego będąc Tomkiem. Ta rola dużo mnie kosztowała – kończy aktor.

Film zbiera rewelacyjne recenzje krytyków i widzów. Debiutującego reżysera wspierają ceniony na świecie scenograf Andrzej Haliński („Kobietaw Berlinie”, „Ogniem i mieczem”) i trzykrotnie nagrodzony na FPFF w Gdyni operator Arkadiusz Tomiak („Obława, „Sęp”). Producentem filmu jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

 

 

NAGRODY I FESTIWALE:

 Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” Koszalin 2012:

  • Nagroda Dziennikarzy  za wszystko” 
  • Nagroda Jury Młodzieżowego za twórcze poszukiwanie formy, aby w przekonujący sposób opowiedzieć o inności, pokrewieństwie dusz i odpowiedzialności za drugiego człowieka, z którym nierzadko trudno znaleźć wspólny język i nić porozumienia”
  • Nagroda za Najlepszą Rolę Męską dla Wojciecha Mecwaldowskiego „za przejmujące studium postaci, za powściągliwość i precyzję”

 XX Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej Prowincjonalia 2013:

  • Nagroda dla Najlepszego Filmu Fabularnego
  • Nagroda za Najlepsze Zdjęcia – Arkadiusz Tomiak
  • Nagroda w kategorii Największe Odkrycie – Magdalena Różańska
  • Nagroda Dziennikarzy

 27. Tarnowska Nagroda Filmowa 2013:

  • Nagroda Specjalna
  • Nagroda Jury Młodzieżowego

Nagroda „Perspektywa” im. Janusza Kuby Morgensterna dla Bodo Koxa

 Off Plus Camera 2013

  • Konkurs Polskich Filmów Fabularnych

 

Autor: Sabina Misakiewicz