Siedmiu mężczyzn z problemami emocjonalnymi oraz jedna psychoterapeutka. „Paskudni ludzie” razem rozbierają na czynniki pierwsze własne osobowości, odsłaniając przed widzem najmroczniejsze zakamarki swojej jaźni.

„Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi” to spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Aktorskiego w reżyserii Aleksandry Popławskiej. Realizacja oparta jest na motywach powieści Davida Foresta Wallace’a.

David Foster Wallace był amerykańskim pisarzem, autorem dwóch znanych powieści: The „Broom of the System” (1987) i „Infinite Jest” (1996). Po polsku ukazał się dotychczas zbiór esejów „Rzekomo fajna rzecz, której nigdy więcej nie zrobię. Eseje i rozważania” oraz zbiór opowiadań „Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi”. Właśnie z tą ostatnią pozycją postanowili zmierzyć się studenci AST we Wrocławiu.

Jedna psychoterapeutka oraz siedmiu kuracjuszy tworzą osobliwą grupę wsparcia. Każdy ma do opowiedzenia swoją historię. Na pierwszy rzut oka każda opowieść pełna jest surrealistycznych wykrzywień,  jednak jest tak powszechnie występująca, że odnieść można wrażenie, iż w swoisty sposób dotyka ona każdego z nas. Osobiste lęki przeplatane są równie osobistymi fantazjami. Nie ma tematów tabu. Granica pomiędzy fantazjami seksualnymi a perwersją ulega zatarciu.

David Foster Wallace sam przez 20 lat walczył z depresją. Dzięki temu doskonale poznał mechanizmy rządzące psychoterapią. W swoich dziełach charakteryzuje się skutecznym opieraniem się pokusie wyciągania łatwych wniosków. Historia samego Wallace ma tragiczny finał. Jak natomiast potoczą się losy „paskudnych ludzi”?

Premiera spektaklu 14 grudnia 2018 roku o godzinie 19:00 w Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu.


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcia: Ola Sopuch