„Noc bez księżyca” spektakl w reżyserii Maćko Prusaka na dużej scenie Wrocławskiego Teatru Lalek to piękna historia dla widza w każdym wieku.

NOC BEZ KSIĘŻYCA – REŻ. MAĆKO PRUSAK
WROCŁAWSKI TEATR LALEK

Podróż którą odbywamy w trakcie spektaklu, jest podróżą wyśnioną prawie od początku do końca, dlatego tak bardzo realną. A wszystko za sprawą małej wdzięcznej dziewczynki, która zasnąć nie może, bo rozpiera ją energia. Lubi tańczyć i słuchać radia, nawet po nocach, ku niezadowoleniu zmęczonego usypianiem jej ojca. Tak bardzo nie lubi spać, tak długo broni sie przed snem, że niecierpliwy księżyc sam znika w mroku nocy. To jak się okazuje niepokoi naszą bohaterkę na tyle, że postanawia go odnaleźć i przywrócić na miejsce.

Od tego momentu rozpoczynamy moc przygód w rytm muzyki Michaela Jacksona, i długą przyjemną ale też niepokojącą wycieczkę wyobraźni. Przemierzane światy wykreowane przez twórców są niezwykle bogate i różnorodne. Dzięki świetnym elementom scenografii i kostiumom, urok odwiedzanych miejsc budzi ciągłą ciekawość u widza. Razem z naszą bohaterką obcujemy  między innymi z Rybim Światem, Ogromnym Kotem, Hiszpańskim Dworem Taneczno-Muzycznym Antonia – (nawiasem mówiąc tortille por favor) czy Lasem Zwierząt z Gigantyczną Oczoaktywną Sową. Wszystkim tym zmianom zręcznie towarzyszą goście od brudnej roboty, czyli rycerze ninja, niepostrzeżenie uczestnicząc w przesuwaniu światów.

Świetne rozwiązania scenograficzne, małe drzwiczki, ogromne otwierane witryny okien, zmiany światła, a przede wszystkim wyczucie tempo-rytmów scen są siłą całej inscenizaji i raz po raz zaskakują zmianą optyki. Choreografia która jest głównym nośnikiem komunikatów tego przedstawienia w zupełności przejmuje rolę słowa, które w spektaklu pojawia się sporadycznie a i wtedy nie jest czymś sztucznym i wyjętym spod prawa konwencji.

Udało się reżyserowi zaprosić aktorów do stworzenia bardzo zespołowego spektaklu, a oni to zaproszenie przyjęli w sposób zachwycający. Bez nierówności i niepewności, natomiast z przekonaniem i widoczną frajdą. A oto przecież chodzi.

Co robił księżyc, kiedy go nie było? Zobaczcie sami!

Autor | Maciej Mazur

28.06.2015

Wrocławski Teatr Lalek
Etgar Keret i Shira Geffen
NOC BEZ KSIĘŻYCA
reżyseria: Maćko Prusak
scenariusz i dramaturgia: Marta Giergielewicz
muzyka: Patrycja Hefczyńska i i Marcin Kowalski
aranżacja utworu Rity Mitsouko „Marcia Bailla”: Grzegorz Mazoń

obsada
Agata Kucińska
Tomasz Maśląkowski
Marek Tatko
Patrycja Łacina-Miarka
Kamila Chruściel
Marta Kwiek
Radosław Kasiukiewicz
Sławomir Przepiórka
Grzegorz Mazoń
Marek Koziarczyk