Po pierwszych eliminacjach Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki znamy nazwiska 20 wykonawców, którzy 24 marca zaśpiewają na scenie Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu.

Rada Artystyczna Przeglądu Piosenki Aktorskiej w składzie: Kinga Preis, Konrad Imiela, Mariusz Kiljan, Wojciech Krzak, Michał Litwiniec, Krzysztof Mieszkowski, Jerzy Satanowski, Bogusław Sobczuk oraz Cezary Studniak, dyrektor artystyczny PPA, i Paweł Krupski, główny producent PPA, po wysłuchaniu uczestników I etapu Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki postanowili zakwalifikować do II etapu następujące uczestniczki i uczestników:

 1. Aleksandra Bugaj, skrzypaczka i wokalistka związana z Orkiestrą Kameralną Leopoldinum
 2. Marcin Januszkiewicz, aktor, wokalista, songwriter, absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej, związany z warszawskimi teatrami: Współczesnym, Studio i Buffo, i z wrocławskim Teatrem Muzycznym Capitol
 3. Natalia Juszczyszyn i Projekt O Roboczej Nazwie: Natalia jest wrocławianką, uczyła się we Wrocławskiej Szkole Jazzu; jej muzyczni kompani z PORN to Szymon Paduszyński i Filip Laszuk
 4. Iga Kozacka, studentka wokalistyki jazzowej Akademii Muzycznej w Katowicach
 5. Izabela Kubrak, studentka krakowskiej PWST
 6. Marianna Linde, studentka krakowskiej PWST
 7. Karolina Micuła, Studium Musicalowe Capitol we Wrocławiu
 8. Karolina Szeptycka, Akademia Teatralna w Warszawie
 9. Julita Wawreszuk, studentka Studium Wokalno-Aktorskiego w Białymstoku, aktorka Teatru Najnowszego tamże

Uczestnicy nominowani przez szkoły teatralne:

 1. Katarzyna Janiszewska, Wydział Aktorski wrocławskiej PWST
 2. Katarzyna Kłaczek, Wydział Lalkarski wrocławskiej PWST
 3. Ewelina Zawada, białostocki Wydział Sztuki Lalkarskiej warszawskiej Akademii Teatralnej
 4. Dominika Handzlik, Wydział Aktorski krakowskiej PWST
 5. Tomasz Kowalski, warszawska Akademia Teatralna

Uczestniczki nominowane przez członków Rady Artystycznej bezpośrednio do II etapu:

 1. Paulina Grochowska, wokalistka, studiowała w gdyńskim Studium Wokalno-Aktorskim i na wydziale Jazzu i Muzyki Estradowej Akademii Muzycznej w Gdańsku
 2. Kalina Hlimi-Pawlukiewicz, aktorka, kompozytorka, autorka tekstów i wokalistka, absolwentka wrocławskiej PWST
 3. Alicja Juszkiewicz, aktorka Teatru Nowego w Poznaniu
 4. Justyna Kokot, aktorka i wokalistka, absolwentka wrocławskiej PWST
 5. Dorota Kuziela-Brudzińska, skrzypaczka, kompozytorka, poetka i wokalistka
 6. Agnieszka Przekupień, aktorka i wokalistka, absolwentka specjalności Musical na Wydziale Wokalno-Aktorskim gdańskiej Akademii Muzycznej

W Konkursie śpiewać można w dowolnym języku, niekoniecznie po polsku. Obowiązuje jednak Kanon Piosenki Aktorskiej: w trosce o poziom repertuarowy i po to, żeby osadzić konkurs w rejonach stylistycznych właściwych tradycji Przeglądu, jedna spośród wykonywanych piosenek musi pochodzić ze spuścizny Jacques’a Brela, Bertolta Brechta, Nicka Cave’a, Jonasza Kofty, Wojciecha Młynarskiego, Agnieszki Osieckiej, Jeremiego Przybory, Toma Waitsa, Kurta Weilla, Włodzimierza Wysockiego albo z repertuaru Edith Piaf lub Czesława Niemena.

 

II Etap Konkursu odbędzie się w tym roku w dniu 24 marca w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu. Późnym wieczorem tego samego dnia dowiemy się, kogo Rada Artystyczna zakwalifikowała do Finału.

Każdy z finalistów otrzyma za wejście do Finału nagrodę w wysokości 3 tysięcy złotych.

 

Finał Konkursu będzie miał miejsce w Capitolu w dniu 31 marca 2017 r.

Decyzją Jury przyznana zostanie Grand Prix 38. PPA – statuetka Tukan Złoty oraz 25 tysięcy zł, dziennikarze przyznają statuetkę Tukana Dziennikarzy, obecna na Koncercie Finałowym publiczność wybierze laureatkę lub laureata Tukana Publiczności.

Stowarzyszenia Autorów ZAiKS przyzna nagrodę w wysokości 10 tysięcy złotych za najlepsze wykonanie polskiej piosenki, a Niemiecko-Polskie Towarzystwo Kulturalne Polonica – 2 tysiące zł wraz z zaproszeniem do udziału w Festiwalu Rock & Chanson w Kolonii.