Wykorzystując doświadczenie w kształceniu browarników, znajomość branży i piwowarskiego rzemiosła Uniwersytet Przyrodniczy założył Akademię Dobrego Piwa i ogłosił konkurs na najlepsze piwo.

Będzie ono wybierane w trzech kategoriach. Pierwsza dedykowana jest słuchaczom studiów podyplomowych z technologii piwowarstwa (pierwsze studia tego typu w Polsce i zeszłoroczny hit na UPWr – w czasie rekrutacji miejsca skończyły się już po tygodniu). Kategoria druga to piwa komercyjne uwarzone przez browary rzemieślnicze, trzecia – piwa domowe.

Absolwenci UPWr po studiach z technologii żywności i żywienia człowieka są piwowarami w browarach koncernowych, rzemieślniczych i restauracyjnych. Nowych browarów powstaje tyle, że mówi się już o piwnej rewolucji. W ostatnim roku na rynek weszło 800 nowych piw – czyli ponad dwa nowe piwa dziennie.

Jak mówi prof. Joanna Kawa-Rygielska z UPWr: – Konkursy są sprawdzianem umiejętności piwowarów, a dla zwykłego konsumenta rekomendacją jakości. Liczba osób, które chcą zgłaszać swoje produkty do konkursów, porównywać się z innymi, wzrasta. Jest zapotrzebowanie i rynek na to zapotrzebowanie reaguje. Uznane konkursy piwne zapraszają do jury cenionych sędziów z dorobkiem zarówno polskim, jak i światowym. Osoby, które oceniają piwa to wysokiej klasy specjaliści. Przewodniczącym naszej kapituły konkursowej będzie Rafał Kowalczyk – sędzia międzynarodowy zapraszany do oceny piw na całym świecie.

Konkurs odbywa się w ramach Dni Przyrodników – corocznego święta uczelni, które pracownicy, studenci i przyjaciele UPWr obchodzą w sobotę, 20 maja w parku w Pawłowicach. I dzielą się tym, co mają najlepszego – czyli wiedzą. Będą porady pszczelarzy, browarników, dietetyków i specjalistów żywienia, architektów krajobrazu, ogrodników i weterynarzy (do których można przyprowadzić swojego pupila).  Do tego jarmark produktów regionalnych i piw rzemieślniczych. Jak zawsze nie zabraknie atrakcji dla dzieci – będą zabawy językowe, dmuchany zamek, trampolina, tor przeszkód, wspinaczka na drzewa i lot balonem.

Zapraszamy do Pawłowic!


Autor: Martyna Jabłońska