Plany władz Wrocławia po ESK pozwalają na utrzymanie kultury na wysokim poziomie. Prezydent Dutkiewicz zapewnia, że w 2017 roku nie wydarzy się mniej – pisze Sabina Misakiewicz.

Wśród znaczących wydarzeń związanych z ESK 2016 Prezydent wymienił powstanie takich miejsc, jak: Muzeum Pana Tadeusza, Narodowe Forum Muzyki, Kino Nowe Horyzonty, Tama na Psim Polu czy Centrum Zajezdnia.

– Plan na najbliższe lata będzie bogaty i dotrze do miejsc nie tylko w centrum miasta, ale także tam, gdzie do tej pory tej kultury było zbyt mało – mówi Rafał Dutkiewicz.

Wrocław swoją statuetkę Europejskiej Stolicy Kultury przekazuje do dwóch miast: duńskiemu Aarhus i cypryjskiemu Pafos. Jednakże działania na obszarze kultury wciąż będą rozszerzać swoje kręgi. Tak więc władze miasta postawiły na dalszy rozwój i stworzenie dokumentu „Kultura – Obecna! Diagnoza potencjału kulturowego Wrocławia oraz plan rozwoju kultury w perspektywie 2020+”.  Opracowania dokumentu podjęli się socjologowie z Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Katarzyna Kajdanek i dr Jacek Pluta, oraz Jarosław Broda i Jerzy Pietraszek, dyrektorzy miejskiego wydziału kultury, Jacek Sutryk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych, a także Dominika Kawalerowicz, kierowniczka działu programowego ESK, Krzysztof Maj, dyrektor generalny Biura ESK.

Konsultacje dokumentu będą trwać do końca marca. Jednakże już 1 lutego zostanie ogłoszony pełny harmonogram, a finalną wersję diagnozy poznamy w maju 2017 roku.

– Jeszcze nie wiem, jak dokładnie będą wyglądały działania poszczególnych instytucji czy miejsc związanych z wrocławską kulturą – mówi Krzysztof Maj. – Jeśli chodzi o scenę off w Imparcie, która będzie udostępniana, to chcemy by małą salą otworzyć, jako przestrzeń dla nowych grup artystycznych, zespołów muzycznych, może trochę tańca, nowych teatrów, które nie mają swojej sceny.  Musimy określić zasady współpracy, jakie są koszty po naszej stronie, żeby na tym nie zarabiać, ale żeby było dostępne. Na to wszystko dajemy sobie czas czterech miesięcy, żeby opracować, zbadać i wdrożyć by od 1 lipca działało – dodaje.

Przyszła też pora na zmianę wizerunkową Biura Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 i Centrum  Sztuki  IMPART. Najprawdopodobniej obie jednostki zyskają jedną wspólną nazwę, pod którą będą działać. W latach 2017-2020+ prowadzić będą działania w czterech obszarach kompetencyjnych: „Międzynarodowa  dyplomacja  kultury”, „Laboratorium  Wrocław”, „Festiwale  i  wydarzenia”  oraz „Edukacja  i animacja”.

Biuro m.in. rozwinie współpracę z zagranicznymi rezydentami. Na ich użytek zostały przygotowane trzy mieszkania, w których artyści będą mieszkać i pracować podczas pobytu we Wrocławiu. Zaś  „Laboratorium  Wrocław” będzie realizować działania w środowiskach lokalnych, regionalnych  oraz  ogólnopolskich w ramach  Koalicji  Miast. Wciąż będą wzmacniane kompetencje kadr kultury oraz Wrocławski  Program Wydawniczy. „Edukacja i animacja” odpowiadać będzie za mikro-granty, a także za „Wrocław – wejście od podwórza”. Nie ulega zmianie działalność biura w kwestii organizowania wydarzeń kulturalnych i festiwali, m.in. Jazzu nad Odrą, Europejskiej Nocy Literatury, Festiwalu Dialog czy Capital of Rock.

Tekst i zdjęcie | Sabina Misakiewicz