Artyści i pedagodzy wspólnie z młodzieżą przygotowywali performance „Święto ogrodu”, który można będzie zobaczyć już w sobotę – 7 lipca w Ogrodzie Staromiejskim. Zajęcia artystyczne dla młodych miłośników teatru trwały przez ostatnie dwa tygodnie we Wrocławskim Teatrze Lalek.

Letnie warsztaty prowadzili Agnieszka Charkot i Piotr Soroka (Wrocławski Teatr Pantomimy), Kamila Kamińska (Uniwersytet Wrocławski) oraz Katarzyna Krajewska i Elżbieta Huculak (Wrocławski Teatr Lalek). Podczas dwóch tygodni  zabawy odbywały się zajęcia ruchowo-pantomimiczne, teatralne,  plastyczno-scenograficzne i ogrodnicze. Ogród bowiem był hasłem przewodnim tegorocznej, jedenastej już edycji Lata w Teatrze. Większość działań odbywała w plenerze, a uczestnicy wspólnie z opiekunami  odwiedzali miejskie  enklawy zieleni. Tam przyglądali się i uczyli jak tworzyć ogrody i o nie dbać.

Efektem warsztatów  jest finałowy performance „ŚWIĘTO OGRODU” w dniu 7.07 w Ogrodzie Staromiejskim. Zaplanowano dwa spektakle o godzinie 12.00 oraz 14.00. Wstęp wolny.


Uczestnicy Lata w Teatrze: 

Aleksandra Brycka, Konstanty Brzeski, Maksymilian Cieśla, Ambra Della Rosa, Patrycja Drozda, Paweł Hochór, Mikołaj Huculak, Alicja Kociołek, Maja Kołkowska, Oliwia Komadowska, Jagoda Kowal, Kalina Kowal, Miłosz Krukowski, Sylwia Kurylak, Kornelia Lejk, Natalia Lisicka, Sebastian Minartowicz, Wiktoria Nowak, Urszula Oleksy, Mateusz Porębski, Zuzanna Sajenko, Wiktor Stachowiak, Kacper Stachowiak, Zofia Urbaniak, Oliwia Werbicka

 


LATO W TEATRZE to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatru. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym.

W aktualnej 11. edycji programu dofinansowanie otrzymało 40 ośrodków z całej Polski – 17 organizacji pozarządowych i 23 samorządowe instytucje kultury. Instytucje, które w poprzednich latach co najmniej trzykrotnie organizowały Lato w teatrze, mają za zadanie zrealizować projekt wspólnie z organizacją partnerską, która dotychczas nie brała udziału w programie. Ten moduł został nazwany Lato w teatrze +, a dofinansowanie przyznano 5 ośrodkom.

W tym roku udział w Lecie w Teatrze weźmie ponad 1200 uczestników. Autorskie warsztaty przygotowywane przez pedagogów i artystów są dla dzieci i młodzieży szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie i zabawę teatrem.


Autorka: Sabina Misakiewicz
Zdjęcie: Karol Krukowski