To jeszcze nie jest przesądzone, ale właśnie tego chcą radni Prawa i Sprawiedliwości. Jeszcze dzisiaj swoją propozycję przedstawią komisji nominacyjnej Rady Miasta. Ponownie.

Decyzja zapadnie w czerwcu, bo właśnie wtedy odbędzie się głosowanie. Wniosek o wyróżnienie tym tytułem złożono (Jacek Ossowski i Rafał Dutkiewicz)  już w sprawie Władysława Frasyniuka.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku tytuły Honorowych Obywateli Wrocławia otrzymały trzy osoby, które zginęły w katastrofie smoleńskiej: Jerzy Szmajdziński, Aleksandra Natalli-Świat i Władysław Stasiak.

– Po katastrofie smoleńskiej klub Prawa i Sprawiedliwości złożył wniosek o uhonorowanie pięciu osób: Lecha Kaczyńskiego, Ryszarda Kaczorowskiego, Jerzego Szmajdzińskiego, Aleksandry Natalli-Świat i Władysława Stasiaka. Pan Prezydent Wrocławia złożył wtedy kontrwniosek wyłączający obu Prezydentów [Kaczorowski to ostatni Prezydent RP na Uchodźstwie – przyp. red.]. Mówił, ze to czas kampanii wyborczej, więc nienajlepszy moment. Przyjęliśmy to do wiadomości – tłumaczy Piotr Babiarz, szef klubu radnych PiS. – Nic się nie wydarzyło przez ten rok. Uważamy, że naszym honorowym obowiązkiem jest wszczęcie ponownie tej procedury. Wrocław nie upamiętnił tragicznie zmarłego Pierwszego Polaka – Prezydenta. Odrzucamy jakąkolwiek politykę. To nasz moralny obowiązek – wyjaśnia Babiarz. – Będzie to dobrym dopełnieniem uczczenia pierwszej rocznicy tragedii smoleńskiej – kończy.

 

Lech Aleksander Kaczyński (ur. 18 czerwca 1949 roku w Warszawie, zm. 10 kwietnia 2010 roku w Smoleńsku) – polski polityk i prawnik. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2005-2010.

Wcześniej m.in. Prezes Najwyższej Izby Kontroli (w latach 1992–1995) minister sprawiedliwości i prokurator generalny w rządzie Jerzego Buzka (w latach 2000–2001), prezydent Warszawy (w latach 2002–2005).

Lech Kaczyński był współzałożycielem Prawa i Sprawiedliwości i jej pierwszym prezesem, senatorem I kadencji oraz posłem na Sejm I i IV kadencji. Zawodowo doktor habilitowany nauk prawnych i profesor nadzwyczajny UKSW i UG w zakresie prawa pracy.

DANIEL E. GROSZEWSKI