Legendarny gwiazdor Bollywood, aktor znany z takich filmów jak „Czasem słońcem, czasem deszcz” czy „Wielki Gatsby” Amitabh Bachchan przyjechał do Wrocławia. Podczas dwóch dni pobytu aktor spotkał się z Olgą Tokarczuk, a także wspólnie z wrocławianami uczcił pamięć swojego ojca, znanego na całym świecie wybitnego poety Harivansha Rai Bachchana.

Punktem pierwszego dnia wizyty było spotkanie artysty z noblistką Olgą Tokarczuk. Tematem przewodnim ich rozmowy była polsko-indyjska współpraca w obszarze literatury. I to właśnie literatura i film stanowią w dużej mierze motyw przewodni pobytu Amitabha Bachchana we Wrocławiu.

Wizyta legendy Bollywood stała się okazją do upamiętnienia postaci dr Harivansha Rai Bachchana – jednego z najwybitniejszych poetów XX wieku, a zarazem ojca Amitabha Bachchana. W poniedziałek Amitabh Bachchan wspólnie z prezydentem Wrocławia Jackiem Sutrykiem odsłonił uroczyście krasnala z podobizną dr Harivansha Rai Bachchana. Najnowszy wrocławski krasnal-poeta trzyma w ręku książki Olgi Tokarczuk, Wisławy Szymborskiej, Williama Butlera Yeatsa i właśnie H. R. Bachchana.

To niesamowite, że spotykam w Polsce pokój, miłość i wielkoduszność – jestem za to ogromnie wdzięczny. Relacje między Indiami i Polska są już mocne, ale dzięki takim wizytom będą jeszcze owocniejsze. Ja reprezentuje drobną część tego ogromnego, największego, indyjskiego przemysłu kinematografii i myślę, że na tym polu pozostaje wiele do zrobienia jeżeli chodzi o współpracę polsko indyjską – powiedział Amitabh Bachchan.

Jestem szczęśliwy, że po blisko 10 latach starań o wizytę, możemy w końcu gościć Amitabha Bachchana we Wrocławiu. Jestem też dumny i wdzięczny mieszkańcom i władzom miasta, że tak wspaniale upamiętnili dr Harivansha Rai Bachchana i przyjęli dzisiaj jego syna. To kolejne, bardzo ważne, przęsło symbolicznego mostu łączącego Polskę z Indiami, którego budowa jest moim wielkim marzeniem i nad którym cały czas pracuję – powiedział Kartikey Johri, Konsul Honorowy Republiki Indii we Wrocławiu.

Podczas wizyty we Wrocławiu Amitabh Bachchan zostanie odznaczony medalem „Zasłużony dla kultury polskiej”, jednym z najważniejszych polskich odznaczeń przyznawanym przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Bachchan jest nie tylko aktorem i producentem telewizyjnym, ale także aktywistą i filantropem. Legendarny gwiazdor przysłużył się znacznie polskiej kulturze,za promocję w indyjskiej kinematografii.

Uroczystość odbędzie się w poniedziałek na Uniwersytecie Wrocławskim w Oratorium Marianum. Towarzyszyć jej będzie prezentacja tradycyjnej indyjskiej muzyki oraz poezji autorstwa jego ojca. W wydarzeniu weźmie udział blisko 300 osób, w tym m.in. przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, władze miasta i uczelni, ambasador Republiki Indii w Warszawie oraz Konsul Honorowy Indii w Polsce. Podczas uroczystości Bachchan zostanie także odznaczony medalem „300-lecia Uniwersytetu Wrocławskiego”.

We wtorek legenda Bollywood odwiedzi także wrocławskie studio filmowe CeTA, w którym powstał oscarowy „Twój Vincent”. Czy Wrocław ma szansę stać się scenerią kolejnego bollywoodzkiego hitu? O tym przekonamy się wkrótce. Obecnie Bachchan pracuje nad filmem, gdzie wcieli się w rolę maharadży, który w czasie wojny uratował pięć tysięcy polskich dzieci.

Zwieńczeniem wizyty Amitabha Bachchana w stolicy Dolnego Śląska będzie udział we Wrocławskim Kolędowaniu, które odbędzie się we wtorek w Hali Stulecia. W wydarzeniu weźmie udział 10 tysięcy mieszkańców Wrocławia oraz 400 dzieci. W ramach specjalnego hołdu dla pamięci dr Harivansha Rai Bachchana młodzi ludzie zaśpiewają fragment książki jego autorstwa „Madhushala” do melodii „Cichej nocy”.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWygrana w stolicy. Śląsk pewnie pokonał Legię
Następny artykułPorażka na koniec. Śląsk stracił punkty w Krakowie
Żyjemy we Wrocławiu i patrzymy na świat z perspektywy naszego miasta. A Dzielnice są różne jak tylko różne mogą być. Nader często można odwiedzić nasze wrocławskie dzielnice kultury czy sportu, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, filmu czy Śląska.