Parni Valjak (Walec Parowy) najpopularniejszy chorwacki zespół wszech wystąpi 29 czerwca na koncercie w Parku Południowym.


Będzie to doskonała okazja aby usłyszeć jak w oryginale brzmią wielkie hity śpiewane przez Pawła Kukiza „ O nic nie pytaj” i „Miasto budzi się” oraz inne piosenki znane z wykonań Maćka Maleńczuka, Marka Piekarczyka i Muńka Staszczyka.

Zespół Parni Valjak powstał w 1975 roku jako zagrzebska odpowiedź na sarajewską grupę Gorana Bregovića – Bijelo Dugme, która wówczas zdominowała jugosłowiańską scenę rockową. Liderem grupy jest gitarzysta/kompozytor Husein Hasanafendić. Oprócz niego tylko jeszcze macedoński wokalista Aki Rakimovski jest od początku w składzie zespołu.

W ciągu 38 lat istnienia Parni Valjak wydał 22 albumy i 5 DVD oraz miał dziesiątki przebojów znanych we wszystkich republikach byłej Jugosławii. W 2010 roku grupa, po raz pierwszy od 22 lat, wystąpiła w stolicy Serbii, Belgradzie. Zespół błyskawicznie wyprzedał 44 tysiące biletów na dwa koncerty w największej hali stolicy – Arenie.

Ostatni album Parnego Valjka, „Rzeczywista nierzeczywistość” ukazał się w 2011 roku. W tym samym roku formacja ponownie gościła w Belgradzie tym razem z akustycznym programem „Bez prądu”. Zamiast planowanych dwóch koncertów w prestiżowej sali „Sava Centar” odbyło się ich aż pięć.

W 2007 roku ukazał się w Polsce album „Yugopolis – Słoneczna strona miasta”, na którym nasi wokaliści (m.in. Paweł Kukiz, Maciej Maleńczuk, Muniek Staszczyk, Marek Piekarczyk, Kobra, Ramona Rey) zaśpiewali polskie wersje przebojów zespołu Parni Valjak.

Największą sławą w Polsce cieszy się utwór „ O nic nie pytaj” śpiewany przez Pawła Kukiza na płycie Yugoton.

Do Polski zespół przyjeżdża z programem akustycznym, który w nowej wersji po raz pierwszy był zaprezentowany w Zagrzebiu w marcu tego roku. W składzie grupy jest obecnie sześciu muzyków i trzy wokalistki.

Wrocławski koncert na scenie w Parku Południowym rozpocznie się ok. godz.17.00
Od godz.12.00 zapraszamy na Piknik Chorwacki z okazji wstąpienia Chorwacji do Unii Europejskiej

W programie m.in.: nauka gry w „Boćanje”, nauka języka chorwackiego, chorwacka dyskoteka, gra planszowa XXL dla dzieci, malowanie twarzy i wiele innych atrakcji

Na koncert oraz piknik wstęp wolny !!!

 

Autor: WRockFest

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułWtorkowa Agnieszka Chamioło: Nie ma recepty na sukces
Następny artykułPłuca dla Justyny
Żyjemy we Wrocławiu i patrzymy na świat z perspektywy naszego miasta. A Dzielnice są różne jak tylko różne mogą być. Nader często można odwiedzić nasze wrocławskie dzielnice kultury czy sportu, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, filmu czy Śląska.