Koncert Lenki i zespołu Fray to będzie klimat wpisujący się w yidish ethno jazz. Zapowiada się uczta dla fanów, bo urodzona w Pradze kanadyjska wokalistka, kompozytorka i frontmenka grup Fray i Sisters of Sheynville zna się na rzeczy.

Lenka Lichtenberg / fot. lenkalichtenberg.com

Robiąca międzynarodową karierę artystka ma już na koncie kilka uznanych płyt. Koncertowała w Toronto, Montrealu, Vancouver, San Francisco i Tel Awiwie a także w Czechach i Argentynie.

Na swój czwarty i najambitniejszy projekt solowy zaprosiła jedyny w swoim rodzaju zespół utalentowanych muzyków wywodzących się z najrozmaitszych muzycznych tradycji. Usłyszymy tu zarówno klasyczną muzykę indyjską, egipską i środkowowschodnią jak i style północno- i południowoamerykańskie. Fray (Free) to odważne połączenie współczesnej poezji w jidysz i wpływów muzycznych z całego świata, które przełamuje bariery pomiędzy stylami i tradycjami. Grupa Fray składa się z cieszących się międzynarodową sławą kanadyjskich muzyków jazzowych, takich jak Alan Hetherington (bębny, instrumenty perkusyjne), Chris Gartner (gitara basowa), Ernie Tollar (flety, saksofon), John Gzowski (oud, gitary) i Santosh Naidu (tabla, dhol, instrumenty perkusyjne).

*

„Piękna, fascynująca, inspirująca i zniewalająca – to zaledwie kilka przymiotników, którymi można opisać tę ucztę dla słuchu. Ten album to spotkanie z oryginalną twórczością i zdumiewającą skalą i mocą głosu Lenki. Kojący, kuszący i dźwięczny – Lenka posiada jeden z najsłodszych głosów na świecie i najwyższy czas by świat go usłyszał.”

… Rankin, hbn Radio,Pennsylvania,USA

*

„Słuchasz, i już po chwili uczucie przyjemności zastępuje podziw dla tego, co słyszysz. To krystaliczny głos Lenki Lichtenberg przy akompaniamencie środkowowschodniego beatu w stylu Mizrachi i tekstami w jidysz. Ta zdumiewająca fuzja światowej muzyki sprawia, że odbiorca czuje się, jakby odkrył nową planetę.”

Heather Solomon,CJNews, Montreal

*

„ Aby docenić te utwory, z pewnością nie trzeba rozumieć języka jidysz. Pełne uczucia i głębokie teksty, muzyczna kreatywność tła i aranżacji są wyraźnie wyczuwalne dzięki … doskonałym występom. Tego rodzaju poezja nie traci nic nawet w przekładzie.”

Mike Regenstreif, Sing Out!  (USA)

*

„Urodzona w Pradze Lenka Lichtenberg ma cudowny, przepełniony słodyczą i młodzieńczy głos. Jej sopran płynie pomiędzy i ponad nutami z pełną kontrolą, rozsnuwając tajemniczą świetlistą sieć ….”

Lesley Mitchell-Clarke,  The Wholenote Magazine (Canada)

 

Ethno Jazz Festival – Muzyka Świata
LENKA LICHTENBERG & FRAY – yidish ethno jazz z Kanady, nowy projekt liderki grupy Sisters of Sheynville

5.09.11 godz.20.00
Mleczarnia, ul. Włodkowica 5

bilety: 20 zł przedsprzedaż, 30 zł w dniu koncertu, 15 zł – dla posiadaczy biletów na koncert Sisters of Sheynville