List o poniższej treści trafił do marszałka województwa dolnośląskiego.

 

Pan Cezary Przybylski

Marszałek Województwa Dolnośląskiego

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

 

 

 

Szanowny panie Marszałku!

 

Pozwalam sobie napisać do pana, aby wyrazić mój podziw dla znajdującego się w pańskiej gestii Teatru Polskiego we Wrocławiu i zaniepokojenie na wieść o tym, że mogą nastąpić tam zmiany, które przerwałyby dotychczasową linię programową i artystyczną tego teatru.

Mam nadzieję, że nie dojdzie do tego – wieloletnia praca tego zespołu i tej dyrekcji sprawiła, że powstał teatr szalenie ważny, unikalny na kulturalnej mapie Polski, stanowiący prawdziwą inspirację i dla widzów, i dla innych twórców kultury.

Naprawdę, byłoby smutne, gdyby coś tak wartościowego zostało zatrzymane w locie. Z doświadczenia wiem, jak strasznie trudno stworzyć zespół i natchnąć go odwagą, poczuciem sensu, energią kreacyjną. Tworzy się to trudno, niszczy bardzo łatwo.

Ostatnie spektakle – w tym wyjątkowa inscenizacja pełnej wersji „Dziadów” – pokazują, że powstaje tu wartość nie do zastąpienia, dobro narodowe będące nie pustym hasłem, ale wynikiem głębokiej pracy, talentu i refleksji.

Szanowny panie Marszałku! Bardzo liczę, że pański głos w tej dobrej sprawie okaże się pozytywny i że teatr będzie mógł przez najbliższe lata służyć nam wszystkim.

 

Pozostaję z szacunkiem,

 

Agnieszka Holland

 

 

  • Zdjęcie – Malwina Toczek (wikipedia)
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNiewinne
Następny artykuł#WierniTradycji
Żyjemy we Wrocławiu i patrzymy na świat z perspektywy naszego miasta. A Dzielnice są różne jak tylko różne mogą być. Nader często można odwiedzić nasze wrocławskie dzielnice kultury czy sportu, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, filmu czy Śląska.