Na swoje sceny Teatr AST zaprasza tym razem od listopada, w którym czekają na nas dwie premiery. Pierwsza z nich już w sobotę – 16.11.2019. Druga – 29 listopada.

„Chłopi”

Na podstawie „Chłopów” Władysława Reymonta

Reżyseria i dramaturgia: Sebastian Majewski
Scenografia i kostiumy: Karolina Mazur
Dramaturgia i adaptacja: Tomasz Jękot
Choreografia i ruch sceniczny: Mateusz Flis
Asystenci reżysera: Paulina Krupa, Antoni Rychłowski

Występują: Piotr Czarniecki, Pola Dębkowska, Agata Harat, Igor Korus, Paulina Krupa, Mikołaj Krzeszowiec, Aleksandra Mirecka, Anna Nowak, Tomasz Ostach, Adam Rosa, Antoni Rychłowski, Michał Surma, Michał Tokarski, Magda Walkiewicz, Paweł Wydrzyński, Dominika Zdzienicka

Producent: Radosław Frąk

Zespół techniczny

Kierownik techniczny: Andrzej Kopcza
Oświetlenie: Paweł Płachetka, Łukasz Mały
Dźwięk: Bartłomiej Niećko
Garderobiana: Krystyna Wiśniewska

Obsługa sceny: Jan Tworek (brygadzista), Zbigniew Hryczyszyn, Mateusz Machniak, Robert Wolszczak

Pracownia plastyczna
kierownik: Ilona Szurkowska 
Małgorzata Bekalarska, Paulina Kasiukiewicz, Jerzy Makowski

Grupa wiekowa: 16+
Premiera 16 listopada 2019, godz.19.00, Duża Scena Teatru AST
Czas trwania: ok. 2 godzin

W latach 1902 – 1908 Władysław Stansław Reymont pisał CHŁOPÓW – chłopską epopeję, która stałą się powodem przyznania Reymontowi literackiej Nagrody Nobla w 1924 roku.

W 2019 roku grupa ludzi – zwana Lipczakami, postarała się nie tyle co zrekonstruować życie w Lipcach, co pożyć tam na swoich prawach i w swoim czasie. 

Życie to trwa 120 minut – mniej więcej. A prawa te, to prawo do miłości, prawo do młodości, prawo do wolności, prawo do szczęścia i prawo do prawa.

Lipczaki z odwagą odkrywają się przed innymi i wierzą, że ta odwaga zapromieniuje / zaprocentuje. 


„Nasza Klasa”

Opieka Pedagogiczna: Gabriel Gietzky

Reżyseria: Marta Wiśniewska, Ada Tabisz, Robert Traczyk, Monika Reks

Występują: Dora – Julia Bochenek, Zocha – Urszula Gołdowska, Rachelka – Milena Jóźwiak, Ilza Kac – Dominika Hudziec, Rysiek – Szymon Bujak, Menachem – Miłosz Broniszewski, Zygmunt – Paweł Pacyna, Henia – Magdalena Kocoń, Władek – Maciej Łabaz, Deborah Piekarz – Sandra Obrębska

„Nasza klasa” to wstrząsająca opowieść o skomplikowanych relacjach polsko-żydowskich w XX wieku, o zbiorowej winie, o prawdzie, która okazuje się nikomu niepotrzebna oraz o historii, której nie da się osądzić, odtworzyć ani nawet wytłumaczyć.

Wyjątkowo dojmujący przekaz wynika z faktu, że historię odgrywają studenci – bardzo młodzi ludzie. Razem uczą się, bawią, marzą i wchodzą w dorosłość. Bohaterowie, to polscy i żydowscy uczniowie przedwojennej szkoły w małym miasteczku. Kolejne „lekcje” pozwalają poznać ich dramatyczne losy aż po współczesność – rosnącą niechęć, bestialski mord, pragnienie odwetu. Wspólnota uczniów rozpada się, ale też trwa związana złą pamięcią.

Utwór nawiązuje do słynnego przedstawienia Tadeusza Kantora, ale wymowa dramatu jest wobec Kantora polemiczna. „Nasza klasa” jest najczęściej wystawianym na świecie polskim dramatem.

Od prapremiery w londyńskim National Theatre w 2009 r. sztuka była grana w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych

(w Filadelfii, Waszyngtonie, Minnesocie, Los Angeles, Pittsburgu, Chicago), Hiszpanii, Włoszech, Czechach, Japonii, Brazylii, Szwecji, Izraelu, na Węgrzech, Litwie, i Danii. 


„Nasza Klasa”

Spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Lalkarskiego

Na motywach mitologii greckiej

Reżyseria: Przemysław Jaszczak
Scenariusz: Magdalena Mrozińska, Przemysław Jaszczak
Scenografia i kostiumy: Aleksandra Starzyńska
Muzyka: Urszula Chranowska
Ruch sceniczny: Michał Ratajski
Reżysra światła: Filip Niżyński
Asystent reżysera: Ksawery Kaczmarek

Występują: Karolina Biedroń, Adrianna Bieżan, Patryk Brzoza, Patrycja Bukowczan, Bartosz Jędraś, Klaudia Kręcisz, Miłosz Majchrzak, Daniel Zawada


Producent: Radosław Frąk

Zespół techniczny

Kierownik techniczny: Andrzej Kopcza
Oświetlenie: Paweł Płachetka, Łukasz Mały
Dźwięk: Konrad Wilk
Garderobiana: Krystyna Wiśniewska

Obsługa sceny: Jan Tworek (brygadzista), Zbigniew Hryczyszyn, Mateusz Machniak, Robert Wolszczak

Pracownia plastyczna
kierownik: Ilona Szurkowska 
Małgorzata Bekalarska, Paulina Kasiukiewicz, Jerzy Makowski

Grupa wiekowa: 8+
Premiera 29 listopada 2019, godz.19.00, Sala Czarna Teatru AST
Czas trwania: ok. 45 minut

Bliźniacy Artemida i Apollo, piękna Afrodyta, silny Hercules, zbuntowana Kora, zatraceni  w młodzieńczej miłości Eurydyka i Orfeusz. To „Szczęśliwa siódemka”- grupa przyjaciół, napędzanych niespożytą energią i wiarą, że świat stoi przed nimi otworem. Milion pomysłów i marzeń, przekonanie, że razem można wszystko. Taki przywilej młodości, niezmienny na przestrzeni kultur i czasu. Kiedy umiera Eurydyka, a Orfeusz decyduje się zejść po nią do Hadesu, świetlista droga ku przyszłości zaczyna nagle zachodzić mgłą, a relacje w paczce zostają poddane dużej próbie. Bohaterowie wierzeń starożytnych Greków tworzą uniwersum, w którym może odnaleźć się każdy, kto wierzy, że największym darem jest przyjaźń, nieznająca różnic i podziałów.

Bilety dostępne pod adresem: http://bilety.ast.wroc.pl

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł13. Azjatycki Festiwal Pięciu Smaków w Kinie Nowe Horyzonty
Następny artykułDni Filmowe LUX 2019: dzień pierwszy
Żyjemy we Wrocławiu i patrzymy na świat z perspektywy naszego miasta. A Dzielnice są różne jak tylko różne mogą być. Nader często można odwiedzić nasze wrocławskie dzielnice kultury czy sportu, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, filmu czy Śląska.