Pierwsza premiera nowego sezonu na Dużej Scenie Capitolu to sztuka Tomasza Mana i Agnieszki Glińskiej „Liżę twoje serce”, w reżyserii Agnieszki Glińskiej. Premierę zaplanowano na sobotę 8 października. Bilety w sprzedaży od 22 sierpnia.

Rzecz dzieje się we Wrocławiu w 1945 roku. Młoda Cyganka (w tej roli Helena Sujecka i Ewa Szlempo na zmianę) desperacko szuka swojego ukochanego, Cygana ze złotym zębem (Artur Bocheński), i spotyka po drodze niezwykłe – a przecież w tamtym czasie i miejscu oczywiste – postaci. Nikt nie jest tu u siebie, wszyscy próbują ułożyć sobie życie w mieście wśród morza ruin: drobne cwaniaczki, szabrownicy, profesorowie ze Lwowa, żydowscy aktorzy.

Cygance towarzyszy spotkana na dworcu Dziewczyna (Ewa Szlempo i Aleksandra Adamska w dublurze) – obie wyjdą z tej przygody całkowicie odmienione. Oglądamy miasto ich oczami, bo to jest „opowieść dziewczyńska” i po dziewczyńsku charakterna. Wędrują kierowane kolejnymi wskazówkami,  od dworca przez szaber-plac, czyli Plac Grunwaldzki, zoo, „czerwony dywan” z pokruszonych cegieł na placu Wolności, Rynek, cygański pogrzeb. Pomagają wyciągać niemieckie dziecko z ruin, ugotować profesorostwu ze Lwowa głowę żyrafy, kradną plecak pełen złota i kupują żydowski teatr.

Jest to też historia o niespełnionej miłości (co nie musi być tak tragiczne, jak wydawałoby się na pozór) i o tym, że życie zawsze wygrywa ze śmiercią, opowiedziana z wielką czułością dla ludzkich słabości i dla miasta, w którym każdy kiedyś był obcy.

W języku romani trudno odnaleźć słowo oznaczające uczucie miłości, gdyż kocham ciebie bliższe jest znaczeniu chcę ciebie. Wobec powyższego Romowie używają, dodając wyrazu swoim uczuciom, innych zwrotów, właściwych tylko dla nich, raczej omawiających, metaforycznych sformułowań.

Na przykład zwrot ćarav tri vodźori, co miałoby oznaczać kocham cię, a dosłownie przełożone znaczyłoby liżę twoje serduszko. Polska Roma używa w podobnym znaczeniu zwrotu me chav tre jakha, to oznacza jem twoje oczy lubpiav tro mujoro, co znaczy piję twoją twarz.

Wbrew obiegowym opiniom, stereotypom i przekłamaniom życie erotyczne Cyganów/Romów jest rzeczą wstydliwą, nieczystą. Nie uzewnętrznia się intymnych relacji, szczególnie w towarzystwie innych. Surowość obyczajowa w tej sferze jest również podyktowana przez kodeks skalań, norm zachowań i obyczajów”.

(Źródło: Romopedia.pl, za: J. Ficowski, Cyganie na polskich drogach, Kraków 1985, M. Kozłowska, Zupa z jeża, Gdynia 2012, A. Mirga, L. Mróz, Cyganie. Odmienność i nietolerancja, Warszawa 1994.)

 

Praca we Wrocławiu Agnieszki Glińskiej spowodowała, że na scenie zobaczymy gościnnie m.in. Modesta Rucińskiego.


Bilety w cenie 20-70 zł

Pokaz przedpremierowy: 7 października 2016

Premiera: 8 października 2016

Pokazy popremierowe: 9, 11-14, 19-22.10.2016


 


SCENARIUSZ: AGNIESZKA GLIŃSKA I TOMASZ MAN
REŻYSERIA: AGNIESZKA GLIŃSKA
MUZYKA: MARCIN JANUSZKIEWICZ I MARIUSZ OBIJALSKI
TEKSTY PIOSENEK: MARCIN JANUSZKIEWICZ
KIEROWNICTWO MUZYCZNE: ADAM SKRZYPEK
SCENOGRAFIA I KOSTIUMY: MAGDALENA MACIEJEWSKA
WIZUALIZACJE: FRANEK PRZYBYLSKI
CHOREOGRAFIA: WERONIKA PELCZYŃSKA
REŻYSERIA ŚWIATŁA: KATARZYNA ŁUSZCZYK
ASYSTENT REŻYSERA: MARCIN JANUSZKIEWICZ

OBSADA
CYGANKA: HELENA SUJECKA / EWA SZLEMPO
DZIEWCZYNA: EWA SZLEMPO / ALEKSANDRA ADAMSKA
CYGAN: ARTUR BOCHEŃSKI
STARA CYGANKA: JUSTYNA SZAFRAN
KRÓL CYGANÓW / ŻYDOWSKI AKTOR: MACIEJ MACIEJEWSKI
PREZYDENT MIASTA: EMOSE UHUNMWANGHO
PROFESOROWA ZE LWOWA: AGNIESZKA ORYŃSKA-LESICKA / BOGNA WOŹNIAK-JOOSTBERENS
PROFESOR ZE LWOWA: BŁAŻEJ WÓJCIK
CHŁOPAK ZE LWOWA: MATEUSZ BIERYT (GOŚCINNIE)
AKTORKA: POLA BŁASIK
DYREKTOR TEATRU / ŻOŁNIERZ RADZIECKI 1: ARTUR CATURIAN
DYREKTOR ZOO: MODEST RUCIŃSKI (GOŚCINNIE)
ZŁODZIEJ: PATRYK SZWICHTENBERG (GOŚCINNIE) / MACIEJ MUSIAŁOWSKI
PROSTYTUTKA / CYGANKA Z WOZU: KLAUDIA WASZAK (GOŚCINNIE)
ŻOŁNIERZ RADZIECKI 3 / MALARZ: ADRIAN KĄCA
SZABROWNIK: MIKOŁAJ WOUBISHET
ŻOŁNIERZ RADZIECKI 2 / GENERAŁ RADZIECKI: BARTOSZ PICHER
UCHODŹCY, SZABROWNICY, CYGANIE NA CMENTARZU I INNI:
POLA BŁASIK, BOŻENA BUKOWSKA, ALICJA KALINOWSKA (GOŚCINNIE), MAJA LEWICKA, AGNIESZKA ORYŃSKA-LESICKA, EMOSE UHUNMWANGHO, KLAUDIA WASZAK, BOGNA WOŹNIAK-JOOSTBERENS, MATEUSZ BIERYT, ARTUR CATURIAN, ADRIAN KĄCA, PIOTR MAŁECKI, MACIEJ MUSIAŁOWSKI, BARTOSZ PICHER, MODEST RUCIŃSKI, PATRYK SZWICHTENBERG, MIKOŁAJ WOUBISHET, BŁAŻEJ WÓJCIK, MICHAŁ ZBOROWSKI