O nowej produkcji Wrocławskiego Teatru Komedia „Z Twoją córką? Nigdy!”, którą można będzie oglądać już od czwartku, 8 maja rozmawiamy z Czeńkiem, czyli Łukaszem Płoszajskim.

*

We Wrocławskim Teatrze Komedia od 9. lat możemy Cię oglądać w „Rodzinie Kerwoodów”. Teraz zobaczymy Cię w nowej roli.

ŁUKASZ PŁOSZAJSKI: – Bardzo się cieszę, że doczekałem się nowego scenariusza na moim biurku. I to jeszcze – taki scenariusz. Uwielbiamy czeski humor, a bardzo mało go widać u nas w Polsce, na scenach. Gramy Anglików, gramy Francuzów, gramy Polaków… ale Czechów rzadko. A to jest bardzo wdzięczny materiał do grania. Więc bardzo się cieszę, że akurat taka sztuka.

Dużo zabawy?

– Zabawy co nie miara. Zawsze jest dużo zabawy, ale też dużo pracy przy tego typu przedsięwzięciu. Trzeba to traktować jako zabawę, bo wtedy to jest lekkie i wtedy też głupie pomysły rodzą się w głowie: śmieszne i zabawne. Potem się to wszystko koryguje i sprawdza, czy to się przekłada na widownię. Zabawa musi być. Jeżeli nie ma zabawy w teatr, to w ogóle nie ma teatru.

Jak podoba Ci się nowa „ATM Scena Bielany”?

– Wiesz, scena fajna. Jest bardzo duża. Świetnie przygotowana od strony technicznej, jeżeli chodzi o światła, efekty specjalne i tak dalej. To miejsce zawsze funkcjonowało jako studio telewizyjne, więc jest olbrzymia widownia, bo aż 400 miejsc. To jest naprawdę bardzo dużo. Mam nadzieję, że ludzie będą tutaj przyjeżdżać i będą chcieli nas oglądać. Trzymamy kciuki. Krzesła są. Dywan jest ładny… (śmiech)

Na koniec takie nasze flagowe pytanie. Dlaczego warto zobaczyć ten spektakl?

– I flagowa odpowiedź, ale naprawdę nie ma w tym ani krzty kpiny, ani kłamstwa: to jest po prostu zabawna sztuka. Jeśli macie Państwo ochotę się pośmiać, pobawić i zrelaksować, to szczerze ją polecam. Czesi piszą dobre sztuki, mają świetny humor i my ten humor bardzo lubimy. Ta sztuka jest trafiona w punkt. Dotyczy ważnego problemu, jakim jest kryzysu wieku średniego. Dzięki niej uczymy się czegoś, ale się też tym bawimy. Śmiejemy się ucząc. Jak powiedział Gogol: Z czego się śmiejecie? Sami z siebie się śmiejcie! Więc jeśli lubią się Państwo śmiać, to jest to doskonały pomysł na wieczór.

Rozmawiał | Daniel E. Groszewski
Zdjęcie | Daniel E. Groszewski

 

*

O SZTUCE
„Z Twoją córką ? Nigdy!”

(Tragikomedia o kryzysie wieku średniego)

z twoja córka? nigdy!

 Autor: Antonin Procházka
Przekład: Jan Węglowski
Reżyseria: Wojciech Dąbrowski
Scenografia i kostiumy: Małgorzata Matera
Opracowanie muzyczne: Bartosz Pernal, Paweł Dobosz
Choreografia: Katarzyna Kot-Małecka

Obsada:
Alicja Koukolik: Kinga Zabokrzycka
Rudek Koukolik: Wojciech Dąbrowski
Sandra Koukolik: Aleksandra Zienkiewicz
Libusza Szimandl: Beata Rakowska
Lubosz Szimandl: Jan Węglowski
Czeniek: Łukasz Płoszajski
Robin: Michał Koterski
Taniec: Katarzyna Kot-Małecka i Piotr Małecki

*

Teatr Komedia przygotowuje na początek maja polską prapremierę sztuki autorstwa Antonína Procházky  – bardzo popularnego u naszych południowych sąsiadów komediopisarza, aktora i reżysera – zatytułowaną: „Z twoją córką? Nigdy!”

Jest to utwór sceniczny  oparty na klasycznej formule komedii pomyłek – zarówno tych sytuacyjnych, jak i przede wszystkim emocjonalno-uczuciowych, napisany żywym, dowcipnym językiem.

Przedstawia on historię dwóch zaprzyjaźnionych od lat par małżeńskich – Szimandlów i Koukolików.  Ci ostatni, głównie z inicjatywy Alicji Koukolikowej, starają się zapobiec nieuniknionemu, tytułowemu kryzysowi wieku średniego. Za namową państwa Szimandlów wyjeżdżają na drugą podróż poślubną w Rudawy, powierzając opiekę nad  nastoletnią córką Sandrą swym przyjaciołom.

Do czego doprowadzi ta decyzja, można będzie się przekonać oglądając „Z twoją córką? Nigdy!” na nowo otwartej scenie ATM- Bielany Wrocławskie.

Należy dodać, iż dodatkową atrakcją jest obsada, oparta w głównej mierze na popularnych aktorach, znanych z serialu „Pierwsza miłość”. Nie zabraknie też niespodzianki jeśli chodzi o wykonawcę roli Robina – przyjaciela Sandry.

*

PREMIERA: 10 maja (sobota), godz. 18

Pozostałe spektakle

8 maja (czwartek), godz. 20
9 maja (piątek, godz. 20
8 czerwca (niedziela), godz. 20
26 czerwca (czwartek), godz. 20

BILETY: 50 zł i 100 zł (premiera)

Odjazdy bezpłatnych autobusów dowożących na spektakl Opera Wrocławska – ATM Scena na Bielanach

ROZKŁAD JAZDY 8 i 9 maja 2014

ODJAZD
I kurs – 18:15
II kurs – 19:15

POWRÓT
I kurs – 21:45
II kurs – 22:30

ROZKŁAD JAZDY  10 maja 2014

ODJAZD
I kurs – 16:30
II kurs – 17:30

POWRÓT
I kurs – 21:00