To był turniej pełen emocji, wyrównanych bojów, z damsko-męskim finałem na końcu. Dzielnie walcząca Justyna Łabentowicz musiała uznać wyższość Łukasza Słomy, który tego dnia był po prostu bezkonkurencyjny.

W czwartek 12 maja 2011 r. kręgielnia „Miraż” zgromadziła na swoich torach 31 studentów UWr, którzy swój dzień rozpoczęli od rywalizacji sportowej.

Najlepsi uczestnicy mistrzostw / fot. Mariusz Krysiak

 

ZOBACZ CAŁĄ GALERIĘ ZDJĘĆ Z MISTRZOSTW >>>

 

Dwie gry eliminacyjne w pierwszej rundzie zawodów, miały wyłonić 13 najlepszych zawodników oraz 7 drużyn, które zgodnie z postanowieniami regulaminu awansowały do dalszej fazy rozgrywek.

Najlepsza trójka w konkurencji indywidualnej oraz drużyna z największą sumą punktów, zapewniały sobie tzw. „wolny los”, gwarantujący grę w półfinale. Dzięki znakomitej postawie w eliminacjach na bezpiecznych pozycjach uplasowali się Łukasz Słoma (suma z dwóch gier: 401 pkt) , Dominik Diamandakis (362 pkt), Maciej Dudek (344 pkt) oraz drużyna „K. D. M.” reprezentowana przez Dominika Diamandakisa, Mateusza Pluskotę i Kaję Wierucką (865 pkt).

Tymczasem runda druga wyłonić miała kolejnych półfinalistów turnieju indywidualnego. Po zaciętej walce do tegoż grona doszlusowali: Sylwia Pokucińska wygrywając z Joanną Zając (125:119), Maria Szymańska pokonując Anetę Korzańską (157:99), Marcin Panasiuk, do ostatniej ramki walcząc z Aleksandrem Żerelikiem (134:130), Justyna Łabentowicz po grze z Anną Firlej (166:105) i Mateusz Pluskota po pojedynku z Kają Wierucką (165:134).

Tym sposobem zwycięzcy ćwierćfinałowych gier zapewnili sobie dalszy udział w turnieju. Na Mateusza Pluskotę czekał już Łukasz Słoma, Dominik Diamandakis stanął naprzeciwko Sylwii Pokucińskiej, Maciej Dudek rywalizować miał z Marią Szymańską, a Justyna Łabentowicz z Marcinem Panasiukiem. Wyniki uzyskane przez zwycięzców pojedynków decydowały o kolejności w stepladderze.

Gładkie zwycięstwo odniosła w tej rundzie Justyna Łabentowicz pokonując Marcina Panasiuka 192:124. Ze swoimi rywalkami uporali się także Maciej Dudek, który wyeliminował Marię Szymańską (157:125) i Dominik Diamandakis wygrywając z Sylwią Pokucińską 149:108. Najtrudniejszy i najbardziej emocjonujący z pojedynków rozegrał się pomiędzy Łukaszem Słomą i Mateuszem Pluskotą. Obaj zawodnicy zaprezentowali dużą klasę i wyśmienitą grę, ale to temu pierwszemu wynikiem 215:204 udało się awansować dalej.

W międzyczasie rywalizację indywidualną przedzieliły zmagania drużyn. Awans do ćwierćfinału wywalczyły (w kolejności od najlepszej drużyny): „Megadobra” ( Maciej Dudek, Marcin Dżagan, Justyna Łabentowicz), „Adwersarze” (Kamil Bałuk, Marcin Panasiuk, Aleksander Żerelik), „Zespolone”(Anna Firlej, Maria Szymańska, Joanna Zając), „Niebiescy” (Aneta Korzańska, Mateusz Herkt, Michał Morąg), „Banda Decydentów” (Iza Komar, Sebek Kubicki, Sylwia Pokucińska) oraz „Twoja Stara (Jakub Guder, Maciej Piotrowicz, Tomasz Szuchta). Zwycięsko z tej rundy wyszły: „Magadobra” rozprawiając się z „Twoją Starą” 455:271, „Banda Decydentów” wygrywając z „Adwersarzami” (229:288) oraz „Niebiescy” po bardzo wyrównanym pojedynku wyprzedzając „Zespolone” jedynie o 13 pinów (320:307).

Rywalizacja w półfinale drużynowym toczyła się pomiędzy zespołami – zwyciezcami ćwierćfinałowych pojedynków oraz teamem „K. D. M.” oczekującym po eliminacjach na swoich rywali. Do rozegrania w tej rundzie została jedna, ale jakże ważna gra. Dla tych zespołów wszystko zaczynało się od początku. Drużyna z najniższym wynikiem żegnała się z podium, trzecia w tej rundzie, zajmowała 3. miejsce w całym turnieju, dwie pierwsze natomiast, zachowując wynik punktowy z półfinału, uzyskiwały promocję do decydującej rundy.

Wyniki 243 pkt nie wystarczył „Bandzie Decydentów”, by stanąć na najniższym stopniu podium , za to z 3. miejsca mogli cieszyć się „Niebiescy” (373 pkt).

W finale zawodnicy „Megadobrej” mieli jeszcze szansę, by odrobić stratę.  Kibice niemal do końca nie byli pewni zwycięzcy. Jęki zawodu co chwilę przeplatały się z okrzykami radości. Dobra dyspozycja rywali nie pozwoliła „Megadobrej” na zmniejszenie wypracowanej w półfinale przewagi  i jej reprezentanci odrobili zaledwie  1 z 25 pinów straty przegrywając 932:908.

Ostatecznie, tytuł Drużynowego Mistrza Uniwersytetu Wrocławskiego zdobyli zawodnicy drużyny „K. D. M.” w składzie: Dominik Diamandakis, Mateusz Pluskota, Kaja Wierucka, na miejscu 2. „Megadobra” w składzie: Maciej Dudek, Marcin Dżagan, Justyna Łabentowicz: , na najniższym stopniu podium wspomniany wcześniej zespół „Niebiescy” reprezentowany przez Anetę Korzańską, Mateusza Herkta i Michała Morąga.

Zgodnie z regulaminem finał indywidualny został rozegrany systemem stepladder. Dominik Diamandakis po wygranym pojedynku półfinałowym rozpoczynał szturm na podium od rywalizacji z Maciejem Dudkiem. Była to niezwykle istotna gra, bowiem zwycięstwo zapewniało co najmniej 3. miejsce w całym turnieju. Po wyrównanej walce na pierwszy stopień podium wspiął się Maciej Dudek, pokonując swojego rywala 235:198 i ustanawiając rekord w tegorocznych zawodach. Mecz o srebro to także wysoki poziom i wygrana Justyny Łabentowicz, która wykorzystując chwilową niemoc Macieja Dudka wynikiem 203:157 zagwarantowała sobie walkę w ścisłym finale. Rozstrzygnięcie turnieju indywidualnego przyniósł ostatni z pojedynków. Łukasz Słoma pokonał Justynę Łabentowicz 191:159 i to na szyi studenta Administracji zawisł złoty medal. Srebro przypadło w udziale kilkakrotnie wspomnianej już Justynie Łabentowicz (Prawo). Brąz dla Macieja Dudka (Stosunki Międzynarodowe).

Klub Uczelniany AZS Uniwersytetu Wrocławskiego oraz sędzia główny zawodów, Piotr Ryglowski, składają gratulacje zwycięzcom, a wszystkim uczestnikom dziękują za udział w tegorocznych rozgrywkach i zapraszają do obejrzenia fotorelacji z Mistrzostw.

(materiał prasowy)