Za nami 7. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia w Krakowie. Wycinka, HOLZFÄLLEN w reżyserii Krystiana Lupy została wybrana najlepszym spektaklem, a także dostała nagrodę za najlepszą reżyserię. Nagrodę dla najlepszego aktora odebrał natomiast Piotr Skiba.

Kronos otrzymał nagrodę za najlepszą scenografię dla Aleksandry Wasilkowskiej, nagrodę za najlepszą oprawę wizualną dla Roberta Mleczki i Bartosza Nalazka oraz wyróżnienie dla najlepszego przedstawienia.

Wśród nagrodzonych znaleźli się również: Klątwa, odcinki z czasu beznadziei, Druga kobieta i Dziady.

Nagrody jak co roku przyznawało międzynarodowe jury. W jego skład weszli w roku 2014: Norman Armour, Stefanie Carp, Peter Crawley, Judit Csáki, Bia Junqueira, Deepan Sivaraman oraz Meying Wang.

Tegoroczna edycja festiwalu trwała od 5 do 13 grudnia 2014.

*

W e r d y k t    J u r y:


Najlepsze przedstawienie (50 tys. zł):
Teatr Polski we Wrocławiu, „Wycinka, HOLZFÄLLEN”

za umiejętną krytykę pozycji artysty i konfrontowanie widzów z najbardziej niewygodnymi prawdami oraz totalność wizji, która dostarcza wielu wspaniałych teatralnych momentów.

Nagroda za reżyserię (10 tys. złotych): Krystian Lupa, „Wycinka, HOLZFÄLLEN” w uznaniu za głębokie zrozumienie tematu i sprawowanie pełnej kontroli nad scenicznym światem oraz zaufanie i siłę, którą obdarza aktorów.

Najlepsza aktorka (10 tys. złotych): Danuta Stenka, „Druga kobieta” za brawurowe stawienie czoła wyzwaniom „teatru w teatrze” i sprostanie nie tylko roli, ale konieczności odważnego obnażenia się przed widzami.

Najlepszy aktor (10 tys. złotych): Piotr Skiba, „Wycinka, HOLZFÄLLEN” za rolę satyrycznego obserwatora zarażającego pasją zarówno aktorów, jak i widzów.

Najlepsza aktorka drugoplanowa (5 tys. złotych):Anna Kłos-Kleszczewska, „Klątwa, odcinki z czasu beznadziei” za wyjątkowy i inteligentny humor w odniesieniu do politycznego i demonicznego opętania, który sieje w nas niepokój.

Najlepszy aktor drugoplanowy (5 tys. złotych):Krzysztof Dracz, „Klątwa, odcinki z czasu beznadziei” za połączenie pierwiastków powagi i zabawy nie w jednej, a kilku rolach w satyrze na współczesne społeczeństwo.

Scenografia (10 tys. złotych): Aleksandra Wasilkowska, „Kronos”. Jury chciało wyróżnić artystyczną interpretację pamięci i rolę procesu wymazywania w tworzeniu estetycznego świata przedstawienia.

Muzyka oryginalna (10 tys. złotych): Michał Lis, Piotr Lis, „Dziady”. Za pozostającą w zgodzie ze współczesną interpretacją klasycznego tekstu wielowarstwową i klimatyczną muzykę złożoną z oryginalnych kompozycji i przetworzonego materiału.

Oprawa wizualna (10 tys. złotych): Robert Mleczko, Bartosz Nalazek, „Kronos” w uznaniu za inwencyjne techniki i interpretację wizualną nietypowego tematu.

Dodatkowo jury zdecydowało się przyznać dwa specjalne wyróżnienia dla spektakli „Klątwa, odcinki z czasu beznadziei” – za wirtuozerię zespołu teatralnego  oraz dla spektaklu „Kronos” -za inwencję i podjęcie artystycznego ryzyka w adaptowaniu tekstu Gombrowicza i stworzenie prowokującego do myślenia spektaklu.

Autor | DEG
Zdjęcie | Natalia Kabanow