Premiera tej niecodziennej żużlowej książki odbyła się w minioną środę – 13 kwietnia, a już wiadomo, że wydawnictwo SQN uruchamia dodruk. Książkę będzie można kupić m.in. w czwartek w Renomie, gdzie na godz. 18 zaplanowano spotkanie z autorami.

Z 10 tysięcy egzemplarzy, które mieli w magazynie, nie zostało im już nic, co rzecz jasna nie znaczy, że wszystko się sprzedało. W każdym razie książka błyskawicznie trafiła na listę bestselerów tygodnia na empik.com – mówi Wojciech Koerber w rozmowie z „Dzielnice Magazine”.

Z książką jest jak z kobietą – lubimy sobie popatrzeć na efektowne opakowanie, ale najważniejsze jest jednak wnętrze. Dlatego o to wnętrze najbardziej staraliśmy się z Markiem zadbać. Myślę, że podobnie szczerej i prawdziwej pozycji w polskim żużlu wcześniej nie było, a potwierdzają to pierwsze, bardzo pochlebne recenzje. Nic, tylko się cieszyć. Zawsze to jakiś bajkowy element w szarej, codziennej rzeczywistości.
Będzie to też spojrzenie w kulisy speedwaya oczami trenera reprezentacji. Dowiemy się kto jest kim i dlaczego czasami zachowuje się tak, a nie inaczej.

Jeśli żużel masz w sercu, a metanol w żyłach, tej autobiografii nie możesz przegapić!

Pół wieku na czarno Marek Cieślak Wojciech Koerber


 

Marek Cieślak to wybitny fachowiec, najlepszy trener, z jakim miałem okazję współpracować. W tej książce zawarł mnóstwo fajnych historii. Niektóre z nich są śmieszne, inne kwaśne, ale każda z nich jest szczera i ciekawa. Polecam przeczytać!
Jarosław Hampel

Jestem ogromnym szczęściarzem, że w swojej karierze spotkałem Marka Cieślaka. Jego opowieści o papudze, psach i kolarstwie nigdy nam się nie znudzą. Pół wieku na czarno to świetna książka nie tylko dla fanów żużla, ale też dla każdego, kto lubi dobry humor. Wspaniały człowiek, wspaniały trener, wspaniały sportowiec!
Maciej Janowski

Marek Cieślak udowadnia, że wytworność można zbudować na bazie żołnierskich słów. Znakomita lektura, niepozbawiona specyficznego żużlowego humoru, pełnego umiłowania dla abstrakcji. Zaglądanie za kotarę kombinezonów, wnikliwe spojrzenie w głąb duszy żużlowca. Sporty ekstremalne to fascynująca przygoda i niebanalny pomysł na życie. Ta książka to obowiązkowa pozycja dla romantyków, którzy dzięki niej dostrzegą niezwykły pomost pomiędzy czasami PRL-u a kapitalistycznym wymiarem speedwaya. Jeśli nie lubisz owijania w bawełnę, będziesz ukontentowany.
Tomasz Lorek, Polsat Sport

Trener polskiej reprezentacji tradycyjnie jedzie po bandzie. Sypie mistrzowskimi anegdotami, brawurowo przedstawia kolegów z branży, punktuje niebanalnym spojrzeniem. Żużlowy multimedalista opowiada o czarnym sporcie kolorowo i bez hamulców, kontrowersyjnie i z dystansem. Zresztą… oceńcie sami.
Gabriel Waliszko, NC+


 

 

BIOGRAM

Marek Cieślak – ur. 28 czerwca 1950 roku w Milanówku. Polski żużlowiec i trener. Jako zawodnik reprezentował barwy Włókniarza Częstochowa (1968–1986) oraz White City Rebels (1977–1978). Jego największe osiągnięcia to złoto DMP 1974, złoto Elite League 1977, srebro IMP, zdobycie Złotego Kasku, cztery medale DMŚ oraz trzykrotny udział w finałach IMŚ (dwa razy na Wembley). W 1993 roku rozpoczął karierę trenerską. Szkolił m.in. Włókniarza Częstochowa, Atlas Wrocław, Unię Tarnów i Falubaz Zielona Góra, z którym to klubem związany jest obecnie. Czterokrotnie doprowadził swoje drużyny do mistrzostwa Polski, łącznie zdobywając z nimi 12 medali. Od 2007 roku z sukcesami pełni funkcję szkoleniowca reprezentacji Polski. W tym czasie biało-czerwoni pięciokrotnie sięgali po Drużynowy Puchar Świata. Tyle samo tytułów wywalczyła pod jego wodzą kadra juniorska.

Wojciech Koerber – ur. 14 maja 1978 roku we Wrocławiu. Od 2002 roku szef działu sportu w „Gazecie Wrocławskiej”. Zdobywca głównej nagrody w Konkursie Polskiego Komitetu Olimpijskiego i Klubu Dziennikarzy Sportowych „Złote Pióro 2009–2010″. Dziennikarz Sportowy Roku na Dolnym Śląsku (laureat nagrody im. red. Macieja Bilewicza za rok 2007). Odznaczony m.in. brązowym medalem za zasługi dla Polskiego Ruchu Olimpijskiego. Autor książek Olimpijczycy sprzed lat (2012) oraz Dolnośląscy Olimpijczycy (2014).

Zebrał | Daniel E. Groszewski