Margot Robbie – aktorka wcielająca się w postać Harley Quinn oraz kooproducentka nadchodzącego „Birds of Pray” w jednym z wywiadów przyznała, że film może trafić na kinowe ekrany z kategorią wiekową R – tylko dla dorosłych.

„Birds of Pray” ma opowiadać o kobiecym gangu w skład którego wejdą m.in.: Harley Quinn, Batgirl oraz inne bohaterki z komiksów DC. Za reżyserię całości ma odpowiadać, praktycznie nikomu nieznana, Cathy Yan. Decyzja o wysokiej kategorii wiekowej zdaje się ryzykowna. Obrazy oznaczone jako tylko dla dorosłych nie cieszą się raczej dużą popularnością w Hollywood z prostego powodu – ograniczają potencjalną widownię, wykluczając dużą grupę nastolatków, często głównych odbiorców komiksów.

Krok ryzykowny, jednak nie niemożliwy. Marvel zaryzykował i wypuścił w tej kategorii wiekowej m.in.: „Deadpoola” i okazał się to strzał w dziesiątkę. DC w swojej historii także serwowało nam filmy oparte na komiksach, a przeznaczone jedynie dla dorosłego widza. Za przykład niech posłużą choćby „Watchmen: Strażnicy” czy „Batman v Superman: Dawn of Justice Ultimate Edition”  wersja, która  trafiła jedynie do dystrybucji cyfrowej i na krążki blu-ray.

Wracając do „Birds of Pray” w jednym z ostatnich wywiadów Margot Robbie przyznała:

„Przedstawiłam pomysł na film z kategorią wiekową R, w którym pojawiłaby się grupa kobiet z Harley, ponieważ pomyślałam: ‚Harley potrzebuje przyjaciół’. Ona uwielbia wchodzić w interakcje z innymi, więc nie pozwólcie zrobić samodzielnego filmu o niej. Harley musi być z innymi ludźmi i to właśnie powinna być grupa kobiet, żeński gang. Nie widziałam dużo takich gangów w kinie, zwłaszcza w filmach akcji.”

Brzmi wspaniale, zwłaszcza, że zapewne Robbie ma jakiś pomysł na swoją postać w wydaniu dla dorosłych. Z jednej strony propozycja aktorki może zaowocować powstaniem naprawdę dobrego filmu, który nie będzie przebierał w środkach. Z drugiej jednak, w przypadku finansowej porażki, może pogrążyć powoli konające uniwersum DC.

Należy pamiętać także o tym, że „Birds of Pray” wprowadzi kilka nowych postaci do filmowego świata DC. Na pewno możemy liczyć na Batgirl, która z pewnością dostanie także film solowy. I w tym momencie pojawia się pewien problem: debiut w filmie o kategorii wiekowej R może zniechęcić wielu widzów do kolejnych odsłon z jej udziałem, zwłaszcza, jeśli ugrzeczniono by je do poziomu PG-13. Obniżenie kategorii wiekowej mogłoby wymagać zbyt wielu kompromisów, które niekoniecznie zostałby zaakceptowane przez fanów.

Dochodzimy zatem do wniosku, że to co dobre dla Harley Quinn (Margot) niekoniecznie musi być dobre dla całego uniwersum. Mam jednak nadzieję, że Warner Bros. da zielone światło i właśnie takie „Birds of Pray” otrzymamy – bezkompromisowe z ogromem akcji i szaleństwa.


Autor: Patryk Wolny