Wrocław odda hołd jednemu z najznakomitszych artystów sztuki współczesnej – Leonowi Tarasewiczowi. Malarz zostanie uhonorowany przez prezydenta Rafała Dutkiewicza przede wszystkim medalem zasłużonych dla miasta oraz wystawą swoich prac, którą przez prawie cztery miesiące będzie można odwiedzać w Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Medal „Merito de Wratislavia – Zasłużony dla Wrocławia” zostanie przyznany Leonowi Tarasewiczowi. Wręczy go w czwartek 10 maja 2018 roku prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Tego dnia o godzinie 18 nastąpi otwarcie wystawy artysty we wrocławskim Muzeum Architektury, której kuratorką jest Małgorzata Devosges-Cuber. Ukaże ona jego twórczą ewolucję na przestrzeni trzech dekad wraz ze specjalnie przez niego zaprojektowanymi do tego wnętrza instalacjami site specific. Podczas wernisażu Tarasewiczowi zostanie uroczyście nadany również tytuł honorowego profesora Akademii Sztuk Pięknych i. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Wystawę będzie można oglądać aż do końca sierpnia.

Leon Tarasewicz urodził się w 1957 roku na Podlasiu. Ukończył warszawską Akademię Sztuk Pięknych, otrzymując dyplom z pracowni Tadeusza Dominika w 1984 roku. Wtedy też miał swój debiut w Galerii Foksal, z którą na stałe współpracuje do dziś. Ta pierwsza wystawa pomogła mu zdobyć uwagę wśród europejskich odbiorców i rozwijać się w zawodzie od razu po studiach. Stanowi o tym sukces, jaki odniósł już w 1988 roku, prezentując swoje prace na Biennale w Wenecji. Tarasewicz został doceniony wieloma nagrodami takimi jak: Paszport „Polityki”, Nagroda im. Jana Cybisa czy Nagrodę Fundacji Zofii i Jerzego Nowosielskich. Jego twórczość na początku charakteryzowały wartości typowo malarskie. Skupiał się na kolorze – oszczędności w barwach, fakturze, świetle. Od wielu lat Leon Tarasewicz eksperymentuje z instalacjami i konceptualizmem. Wykonuje charakterystyczne dla siebie dzieła na przykład nie malując na płótnie, lecz bezpośrednio na ścianach i podłogach sal wystawowych.

– …malarstwo było i jest papierkiem lakmusowym kondycji społeczeństwa. […] gdy gasło malarstwo, bardzo szybko upadała cywilizacja – twierdzi Leon Tarasewicz.


Autor: Oliwia Rybiałek
Zdjęcie: www.wikipedia.org