Doceniony przez publiczność i krytyków na Olimpiadzie Teatralnej 2016 spektakl Teatru ZAR „Medee. O przekraczaniu” będzie można ponownie zobaczyć we Wrocławiu. Już w tym miesiącu zapraszamy do Instytutu Grotowskiego na 6 pokazów: 8–11 i 13–14 marca.

„Medee” w wykonaniu Simony Sali nie są dosłowną inscenizacją sztuki Eurypidesa. Tytułowa Medea znajduje się tu poza czasem i poza mitem; jest pretekstem do przedstawienia opowieści o kwestii uniwersalnej, a równocześnie bardzo współczesnej – problemie emigracji. Jak mówi Jarosław Fret, odpowiedzialny za koncept i dramaturgię muzyczną, „to historia o niemożności przekroczenia granicy, którą sami jesteśmy. „Medee” to jednak nie teatr polityczny, lecz raczej intymne dotknięcie wewnętrznej granicy doświadczania bycia odrzuconym”.

Na dramaturgię muzyczną spektaklu składają się pieśni w językach arabskim, perskim, kurdyjskim, wykonywane przez zaproszone do projektu śpiewaczki z Kairu, Teheranu i Stambułu Fatmę Emarę, Marjan Vahdat i Seldę Őztűrk. Ich głosy otoczone i skontrastowane zostały pieśniami z basenu Morza Śródziemnego, pochodzącymi z łacińskich konfraterni, w wykonaniu chóru złożonego z członków Teatru ZAR. „Medee” to jednak nie tylko spektakl muzyczny: całość dopełnia tekst Dimitrisa Dimitriadisa, poety greckiego, który specjalnie dla zespołu napisał poemat/chorał „I Antropos”.

 


Teatr ZAR, kultywując etos pracy grupowej, realizuje projekty artystyczne przez długoletnie poszukiwania źródłowe, którym każdorazowo towarzyszy proces kształtowania nowego języka teatralnego, opartego na muzyce z rozmaitych tradycji. Założycielem i liderem grupy jest Jarosław Fret, reżyser, aktor, dyrektor Instytutu Grotowskiego. Spektakle Teatru ZAR można było zobaczyć m.in. we Wrocławiu, Warszawie, Londynie, Oslo, Rzymie, Paryżu, Florencji czy San Francisco. Najnowszy spektakl zespołu, „Medee. O przekraczaniu”,  miał premierę podczas Olimpiady Teatralnej „Świat miejscem prawdy” w październiku 2016 roku.


Koncept, dramaturgia muzyczna, reżyseria: Jarosław Fret
Wykonanie: Simona Sala
Śpiew: Fatma Emara, Marjan Vahdat, Selda Őztűrk
Chór: Aleksandra Kotecka, Tomasz Wierzbowski, Orest Sharak, Davit Baroyan, Jarosław Fret
Tekst: Dimitris Dimitriadis
Premiera: 20 października 2016
Czas trwania: 50 min

GDZIE: Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Sala Teatru Laboratorium
(Przejście Żelaźnicze, Wrocław)
KIEDY: 8–11 marca i 13–14 marca, godz. 19:00

Bilety: 20 PLN
Sprzedaż i rezerwacja miejsc: sekretariat@grotowski-institute.art.pl, +48 71 34 45 320


Zdjęcie: Maciej Zakrzewski / Teatr ZAR