Jedna z najważniejszych imprez siatkarskich – Memoriał Huberta Jerzego Wagnera, już w najbliższy weekend 24-26 sierpnia. Polacy na ostatniej prostej przed mistrzostwami świata zmierzą się z Kanadyjczykami, Rosjanami i Francuzami.

Wrześniowe mistrzostwa świata zbliżają się wielkimi krokami. Coroczny Memoriał Huberta Jerzego Wagnera będzie dobrą okazją dla trenera Vitala Heynena, żeby ostatecznie przetestować wszystkich swoich zawodników. W tegorocznej edycji wezmą udział reprezentacje: Kanady, Rosji i Francji, czyli światowa czołówka.

Cieszymy się, że ten turniej jest co roku na taki poziomie. Przyjeżdżają do nas najlepsze ekipy, z którymi możemy się zmierzyć. Pierwsze starcie to mecz z Kanadą. Wierzymy, że kibice licznie zgromadzą się w krakowskiej Tauron Arenie, a my ze swojej strony postaramy się zapewnić sporo siatkarskich emocji – zapewnia Michał Kubiak, kapitan polskiej reprezentacji.

Na pierwszy ogień Polaków pójdą siatkarze Stephana Antigi. W tym roku oba zespoły rozegrały trzy spotkania, dwa z nich należały do biało-czerwonych. Kanadyjczycy po raz czwarty wystąpią na turnieju poświęconym pamięci wybitnego trenera. Zadebiutowali w 2005, a potem wrócili w 2016 i 2017.

W sobotę – 25 sierpnia gospodarze podejmą Francuzów. Ci także po raz czwarty przyjadą na Memoriał. Po raz pierwszy pojawili się na nim w 2015 roku. Na mistrzostwa świata pojadą jako jedni z faworytów. W tym sezonie zdobyli już srebro Ligi Narodów.

Turniej zakończy starcie ze Sborną. Rosjanie to prawdziwi weterani polskiego Memoriału. Wstąpili sześć razy, zaczynając w 2004 roku.  Czterokrotni mistrzowie olimpijscy także są brani pod uwagę, jeśli chodzi o medale nadchodzącej imprezy. W jednym z wywiadów trener Władimir Alekno wyraźnie przyznał, że wśród wszystkich mundialowych zespołów nie widzi dużej konkurencji. Pewność siebie naszych wschodnich sąsiadów jest uzasadniona. W tym roku podczas Ligi Narodów stanęli na najwyższym stopniu podium.

Musimy się skupić na tym, żeby zagrać dobre mecze. Krok po kroku dochodzić do swojego stylu i rytmu. Zwycięstwo nie jest najważniejsze. Pamiętajmy, że w tym roku przeciwnicy są na bardzo wysokim poziomie. Skupmy się na dobrej grze w każdym spotkaniu, a nie na wygraniu całego Memoriału – mówi Vital Heynen, trener polskiej reprezentacji.

MEMORIAŁ HUBERTA WAGNERA 2018: TERMINARZ TURNIEJU W KRAKOWIE:

24.08: Polska – Kanada (17.30)
24.08: Francja – Rosja (20:30)

25.08: Polska – Francja (14.00)
25.08: Rosja – Kanada (17.00)

26.08: Francja – Kanada (14.00)
26.08: Polska – Rosja (17.30)


Autor: Zuzanna Kuczyńska
Zdjęcie: instagram