Napiszę wprost: zabrakło wszelakich środków odurzających, bym mógł  w pełni zrozumieć, co twórcy chcieli mi przekazać, odgrywając ten oryginalny spektakl poświęcony Violetcie Villas – pisze Patryk Wolny.

Choć wnioskując po dżentelmenie siedzącym za mną, zaopatrzonym w plakietkę gościa, a to już coś znaczy, przybyłem nieprzygotowany. Otóż najzwyczajniej w świecie, nic się nie krępując, pochylał się, niebezpiecznie do mnie zbliżając, i zionął jakimiś alkoholowymi oparami. Po spektaklu na jego twarzy malowała się zaduma, konsternacja wręcz, może nawet został poruszony historią Violetty Villas. Natomiast ja raczej cieszyłem się świeżym powietrzem i zachodziłem w głowę, co to ja właściwie oglądałem?

Spektakl na podstawie dramatu Artura Pałygi „I nikt mnie nie poznał”, zgodnie z oficjalną informacją opowiadał o życiu gwiazdy na miarę Marilyn Monroe, ekscentryczce obdarzonej wspaniałym głosem, miłośniczce zwierząt, kochanej i nienawidzonej przez wielu Violetcie Villas.

I wszystko się zgadza, przed lustrem siedziała Violetta, a dwójka towarzyszących jej konferansjerów starała się za wszelką cenę i wszelkimi środkami wyciągnąć ją po raz ostatni na scenę. Kusili, wabili, jednak wszystko na nic. I tak długo, jak wiemy, o czym ma być spektakl, będziemy świadomi, że właśnie coś takiego się tam odgrywa. Przy odrobinie trudu może nawet uda nam się doszukać w tym sensu i logiki. Jednak sztuka sama w sobie do mnie nie przemówiła. Ot była, nic więcej, żadnych emocji po zakończeniu, jedynie mętlik w głowie.

“Nikt mnie nie poznał” to także podróż w głąb duszy Violetty Villas, jej lęków, pragnień i powracających wspomnień. Mamy nawiązania do zwierząt, które przecież tak kochała, do Las Vegas, jest tego sporo. Jednak duszy w tym wszystkim zabrakło.

Po 25 minutach Violetta ładnie się ukłoniła i uśmiechnęła, podczas gdy publiczność biła brawo. Chwilę później zapadła ciemność, światła pogasły i zeszła ze sceny, możliwe, że po raz ostatni.

Autor | Patryk Wolny


Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku

„Nikt mnie nie poznał”

autor tekstu: Artur Pałyga
reżyseria: zespół
opieka pedagogiczna: Jacek Dojlidko i Agnieszka Makowska
występują: Anna Domalewska, Roksana Miner, Rafał Derkacz