- KARTKA Z KALENDARZA - 22 LIPCA -


Trzecia odsłona miejskiego festiwalu pojawi się w Kinie Nowe Horyzonty, Szklarni i innych przestrzeniach Wrocławia już między 16 a 19 kwietnia. Najbliższa edycja odbędzie się pod hasłem „Miasto z odzysku” – głównymi tematami podejmowanymi przez program będzie tworzenie miasta, jego odnawianie i przeobrażenia, jakim podlega oraz odzyskiwanie pamięci o miejscach i architektoniczno-społecznej historii metropolii.

- REKLAMA -

Poprzez obrazy i historie zebrane z całego świata, MIASTOmovie zaoferować chce możliwie szerokie spojrzenie na zaproponowany temat. Trzecia odsłona festiwalu będzie największą, jeśli chodzi o liczbę prezentowanych filmów – w programie znajdzie się m.in. aż 6 polskich premier. Filmem otwarcia będzie „Speculation Nation” w reżyserii Sabine Gruffat i Billa Browna. Opowiadający o kryzysie finansowym w Hiszpanii i jego skutkach dla mieszkańców dokument podejmuje kwestię niedokończonych „miast widm” i związanego z tym problemu mieszkalnictwa. Niezwykle ciekawą pozycją będzie również „La Comuna 9. Odzyskując miasto” polskich socjolożek Anny Bednarczyk i Ingi Hajdarowicz, który przedstawia historię uważanego za wzorowy budżetu partycypacyjnego w Medellin. Więcej o podejmowanych w tym kolumbijskim mieście działaniach oddolnych opowie Sandra Liliana Rios – bohaterka filmu „La Comuna 9”, która odwiedzi Wrocław w ramach MIASTOmovie #3. Wśród prezentowanych filmów znajdzie się też m.in. „My Brooklyn” Kelly Anderson, próbujący dotrzeć do istoty procesów gentryfikacyjnych, które od lat przeobrażają tytułową nowojorską dzielnicę.

Hasło „Miasto z odzysku” zwraca uwagę na „nowe życie” miast w kontekście społecznym, architektonicznym i przestrzennym. To spojrzenie na tych, którzy miasta ratują, gentryfikują, segregują, do miasta się przywiązują i budują z nim więź („My Brooklyn”), niekoniecznie poprzez kredyt mieszkaniowy na 30 lat. To walka o godne miejsce i warunki do życia („Speculation Nation”), to poczucie odpowiedzialności i przynależności („La Comuna 9”), oddolne zarządzanie i animowanie społeczności. To lokalność i globalność. To alternatywne pomysły na życie we współczesnych miastach.

Poza znanymi z poprzednich edycji dyskusji po filmach odbiorcy będą mogli wziąć też udział m.in. w spotkaniach z autorami premierowych pozycji książkowych dotyczących problematyki miejskiej i architektonicznej czy warsztatach. Bogaty program wydarzeń towarzyszących, w tym muzycznych zaprezentowany zostanie w klubie festiwalowym – Szklarni. Częścią MIASTOmovie po raz kolejny będzie również scena artystyczna, której tematem staną się przekształcenia tkanki architektoniczno-urbanistycznej Wrocławia na przestrzeni ostatniego wieku i ich wpływ na odczuwanie przestrzeni publicznej i budowanie z nią więzi.

Autor | Kuba Żary

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł15. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty: Małgorzata Zajączkowska gościem
Następny artykułMakbet Szekspira z The Globe
Żyjemy we Wrocławiu i patrzymy na świat z perspektywy naszego miasta. A Dzielnice są różne jak tylko różne mogą być. Nader często można odwiedzić nasze wrocławskie dzielnice kultury czy sportu, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, filmu czy Śląska.