W Kinie Nowe Horyzonty, na Placu Kościuszki i w innych przestrzeniach startuje MIASTOmovie #2. Pierwszy dzień tego miejskiego wydarzenia poświęcony będzie partycypacji społecznej i obywatelskiemu zaangażowaniu w ESK.

Filmem otwarcia będzie pokazywany o godz. 18 „Wciśnij pauzę. Wciśnij play” (2011, USA) amerykańskiego duetu David Dworsky i Victor Köhler, w przewrotny sposób odnoszący się do problemu partycypacji w kulturze. Wychodzi od rewolucji cyfrowej, która w ostatniej dekadzie pobudziła kreatywność w bezprecedensowy sposób, oferując nieograniczone możliwości twórcze. Czy demokratyzacja kultury oznacza lepszą sztukę? Czy prawidziwy talent ma szansę zaistnieć w cyfrowej kulturze masowej? Czy dopadła nas kultura przeciętności? To pytanie stawiają sobie twórcy filmu, szukając odpowiedzi u najbardziej wpływowych twórców epoki cyfrowej.

Film stanie się inspiracją do debaty o partycypacji – problemie, który znalazł się pośród najważniejszych celów Komisji Europejskiej dla ESK na lata 2005-2019. Włączanie obywateli w proces przygotowań stanowiło jeden z filarów wniosków aplikacyjnych Peczu i Wrocławia. Jak w praktyce przebiega partycypacja w projekcie Europejskiej Stolicy Kultury? W dyskusji o  partycypacyjnych praktykach kulturalnych prowadzonej przez Michała Syskę udział wezmą: Łukasz Medeksza – wiceprezes Zarządu wrocławskiego oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich, dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu Krzysztof Mieszkowski, badacz i menadżer kultury Tadeusz Mincer oraz gość z ESK 2010, Peczu – animator kulturalny Zoltan Major.

Po otwarciu w Nowych Horyzontach, MIASTOmovie #2 przeniesie się na Plac Kościuszki, gdzie o godz. 22 zainaugurowane zostaną działania sceny artystycznej odbywającej się pod hasłem „Ultrakrótka Pamięć Miejska”. Poprzez wybór Placu, MIASTOmovie chce pokazać potencjał, który powodował, że to tutaj skupiało się życie kulturalne miasta. Plac Kościuszki przez lata był tętniącym życiem „salonem miasta”. Niestety pod koniec lat 80. zaczął podupadać – barwne neony pogasły, miejsce opustoszało, a miasto jakby o nim zapomniało. Dlaczego światła na Placu Kościuszki zgasły? – pytają odpowiedzialni za koncepcję odbywającej się pod hasłem „Ultrakrótka pamięć miejska” sceny artystycznej Anka Bieliz i Kuba Żary. – Co trzeba zrobić, by rozbłysły na nowo?

PLAN DEBAT

 

Temat debaty: PARTYCYPACYJNE PRAKTYKI KULTURALNE | piątek 28.11.2014

W epoce rewolucji cyfrowej twórcami kultury nie są wyłącznie profesjonaliści. Jednocześnie, na całym świecie obywatele przejmują coraz więcej odpowiedzialności za swoje miasta. Partycypacja społeczna bywa odmieniana przez wszystkie przypadki. Znajduje się pośród najważniejszych celów Komisji Europejskiej dla ESK na lata 2005-2019. Włączanie obywateli w proces przygotowań stanowiło jeden z filarów wniosków aplikacyjnych Peczu i Wrocławia. Jak w praktyce przebiega partycypacja w projekcie Europejskiej Stolicy Kultury? Jak demokratyzacja i uspołecznienie wpływają na kształt kultury? Czy dzisiejsi twórcy i animatorzy kultury potrzebują wsparcia mecenatu, rządu lub magistratu?

moderator:

MICHAŁ SYSKA (Wrocław)prawnik, publicysta, działacz społeczny i polityczny. Dyrektor Ośrodka Myśli Społecznej im. F. Lassalle’a we Wrocławiu.

paneliści:

 1. JOANNA SANETRA-SZELIGA (Kraków) – koordynatorka Eurośródziemnomorskiej Fundacji Dialogu Kultur im. Anny Lindh w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie. Autorka publikacji nt. polityki kulturalnej UE oraz finansowania kultury ze środków unijnych. Wykładowca akademicki.
 1. ŁUKASZ MEDEKSZA (Wrocław) – Wiceprezes Zarządu Towarzystwa Urbanistów Polskich – oddział Wrocław. Organizator corocznych Forów Metropolitalnych. Pełnomocnik Zarządu Województwa Dolnośląskiego ds. rozwoju społeczeństwa informacyjnego.
 1. KRZYSZTOF MIESZKOWSKI (Wrocław) – dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu.
 1. TADEUSZ MINCER (Wrocław) – badacz, animator i menadżer kultury, doktorant w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego, sekretarz redakcji czasopisma naukowego „Tematy z Szewskiej”, współpracuje z wrocławskimi organizacjami pozarządowymi, Współautor inicjatywy “Obywatelska Stolica Kultury”.
 1. ZOLTAN MAJOR (Pecz) – menadżer kultury, historyk filmu. Pracuje w Funduszu Filmowym Południowego Kraju Zadunajskiego w Peczu. Członek Klastra Przemysłów Kreatywnych i Przemysłów Kultury (www.kikk.hu) i Fundacji Edukacji Wizualnej w Peczu.

*

Temat debaty: KULTURA W BETONOWYM MIEŚCIE | sobota, 29.11.2014  

Państwa dawnego bloku wschodniego łączy wspólne dziedzictwo nie tylko kulturowe i społeczne, ale także architektoniczne. Budowanie miast według zasad komunistycznej ideologii znacząco zmieniło sposób postrzegania przestrzeni miejskiej, życie społeczne i kulturalne mieszkańców miast Europy Środkowo-Wschodniej. Z okazji ESK 2016 we Wrocławiu powstanie modelowe osiedle Nowe Żerniki, wyprowadzenie kultury na blokowiska było jednym z najważniejszych założeń ESK w Koszycach. Czy w obarczonych historyczno-politycznym ciężarem miastach z betonu można odnaleźć „przestrzenie dla piękna” i jak życie w wielkich blokach przekłada się na poczucie wspólnotowości oraz na kształtowanie kultury w mieście?

moderator:

BARTEK LIS (Wrocław) – socjolog, animator kultury, kurator programu naukowego w Muzeum Współczesnym Wrocław.

paneliści:

 1. PAWEŁ JAWORSKI (Katowice) – filozof i architekt, zawodowo zajmuje się planowaniem przestrzennym. Członek Zarządu Oddziału Towarzystwa Urbanistów Polskich w Katowicach. Aktywny działacz społeczny, związany z katowicką Fundacją Napraw Sobie Sobie Miasto.
 1. IWONA BOROWIK (Uniwersytet Wrocławski) – socjolog miasta, adiunkt w Instytucie Socjologii UWr. Autorka kilkunastu publikacji naukowych, m.in.: „The Humanization of Housing Estates” (1996), „Blokowiska – miejski habitat w oglądzie socjologicznym. Studium jakości wrocławskich środowisk mieszkaniowych” (2003), „W poszukiwaniu ideału zamieszkiwania – o utopiach urbanistyczno – społecznych z mitem idealnego miasta w tle” (2010), „Mitologizacja przestrzeni miejskiej” (2012).
 1. ZBIGNIEW MAĆKÓW (Wrocław) – architekt, prowadzi autorskie biuro Maćków Pracownia Projektowa, jedno z największych we Wrocławiu. Prezes Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów, kurator ds. architektury Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.
 1. ZUZANA MATKOVSKA (Koszyce) – członkini centrum Tabaćka KulturFabrik, dziennikarka, specjalistka ds. Public Relations. Zajmuje się komunikacją i współpracą z mediami, od urodzenia mieszka w Koszycach.

 *

Temat debaty: PRZESTRZENIE KULTURY | 30.11.2014    

Oświeceniowy model sztuki wysokiej i ekskluzywnej uległ dezaktualizacji, co podkreśla również Komisja Europejska w aktualnych wytycznych dla ESK. Wielu badaczy kultury stoi na stanowisku, że dziś nie są potrzebne świątynie i monumentalne obiekty, tylko przestrzenie spotkań i interakcji, a „efekt Bilbao” sprawdził się tylko w Bilbao. Przebudowa starego browaru to jeden z filarów ESK 2015 w Pilznie, we Wrocławiu coraz bliżej finału jest budowa Narodowego Forum Muzyki – miasta nadal inwestują w infrastrukturę kulturalną. Jakich przestrzeni dla kultury potrzebujemy?

moderator:

ARTUR CELIŃSKI (Warszawa) – politolog, zastępca wydawcy kwartalnika „Res Publica Nowa”. Współtwórca metody „DNA Miasta”. Redagował raport „DNA Miasta: Diagnoza” poświęcony sposobom uspołecznienia przygotowań polskich miast do zdobycia tytułu „Europejskiej Stolicy Kultury 2016”.

paneliści:

 1. DOROTA MONKIEWICZ (Wrocław) – krytyk sztuki i kurator, dyrektorka Muzeum Współczesnego Wrocław. Założycielka Fundacji Zbiorów Sztuki Współczesnej Muzeum Narodowego w Warszawie. Autorka ponad 100 publikacji poświęconych zagadnieniom sztuki współczesnej, aktywna uczestniczka dyskusji i konferencji naukowych.
 1. SŁAWOMIR “ZBIOK” CZAJKOWSKI (Wrocław) – twórca murali i interwencji miejskich, związany jest ze środowiskiem wrocławskiego street artu. Jego prace prezentowane są również w przestrzeniach galeryjnych. Kurator Laboratorium ulicy MIASTOPROJEKT oraz Biennale Sztuki Zewnętrzej OUT OF STH.
 1. MARTIN JAKUB (Pilzno) – menadżer kultury, członek zarządu organizacji K Svetu z Pilzna, aktywista społeczny.

Autor | KŻ

MM#2_plakat

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułFizjoterapeuta radzi: Kapusta na kolana
Następny artykułDaniel E. Groszewski: Koniec świata! [FELIETON]
Żyjemy we Wrocławiu i patrzymy na świat z perspektywy naszego miasta. A Dzielnice są różne jak tylko różne mogą być. Nader często można odwiedzić nasze wrocławskie dzielnice kultury czy sportu, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, filmu czy Śląska.