20 kwietna startuje kolejna, czwarta już edycja festiwalu MIASTOmovie, poświęcona refleksjom nad tożsamością naszej przestrzeni, którą budujemy przez lata wokół siebie, nad miastem, w którym często rodzimy się, dorastamy i starzejemy, nieustannie na nie wpływając.

Podczas festiwalu będzie można bliżej przyjrzeć się miejskiej tożsamości. Wszystkiemu temu, z czym my jako ludzie identyfikujemy się na co dzień, czyli przestrzeni, która nas otacza i często niezmienna towarzyszy nam przez większość życia, miastom w których mieszkamy, dzielnicom czy osiedlom na których dorastaliśmy. Identyfikujemy się jednak nie tylko z miejscem, w małych społeczeństwach dzielimy przecież także kulturę, czy tradycję. Warto więc poświęcić uwagę historii, poszukać korzeni, zbadać proces budowania więzi emocjonalnych z otoczeniem.

Organizatorzy zapowiadają, że z pomocą pokazów filmowych, debat, spotkań i działań artystycznych spróbują przybliżyć nam miejskie osobowości i osobliwości na całym świecie, jednocześnie nie zapominając o ciekawej, skomplikowanej historii naszego miasta.

Każdemu z zaproponowanych pokazów filmowych będzie towarzyszyć debata lub też spotkanie z reżyserem oraz innymi gośćmi. Jest to więc znakomita okazja, by nie tylko obejrzeć interesujące pozycje filmowe, ale też dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy podczas rozmów z twórcami.

Festiwal rozpocznie się od polskiej premiery filmu „Kraina pałaców (The Land of Many Palaces)” reżyserii Adama Smitha oraz Ting Songa. Jest to jedyna propozycja kina azjatyckiego podczas festiwalu, pozostałe są produkcji europejskiej, dlatego tym bardziej zachęcam do jego obejrzenia, ponieważ dokument niesie ze sobą możliwość poznania odległych miejsc, otarcia się o obce, egzotyczne kultury czy tradycje. Oderwania się od świata codziennego.

Filmy dokumentalne z naszego rodzimego podwórka (Europy) często przedstawiają realia na tyle nam bliskie, że nie potrafią nas zaskoczyć, rozbudzić chęci dalszego poznania tak nieznanego nam dotąd świata.

Sam film przedstawia modernizację rolniczego regionu poprzez przesiedlenie większości ludności z ich domów do wielkomiejskiej dżungli, tworzonej specjalnie dla nich. Obraz pokazuje, jak rząd, chcąc poprawić los mieszkańców, postanawia zadecydować za nich, gdzie i jak będzie im się mieszkało lepiej. To także historia ludzi, którzy życia muszą uczuć się na nowo…

Może się wydawać, że Chiny, Azja to świat nam odległy, jednak czy scenariusz filmu to tylko smutna, egzotyczna ciekawostka, czy plan na najbliższą przyszłość, który czeka nas wszystkich? Jeśli ciekawią was odpowiedzi na te i inne pytania, to festiwal MIASTOmovie jest dobrym miejscem do tego, by rozpocząć poszukiwania.

Szczegółowe informacje o wszystkich wydarzeniach zorganizowanych z okazji festiwalu MIASTOmovie na stronie: http://miastomovie.pl/

Autor | Patryk Wolny