Już między 17 a 22 października we Wrocławiu odbędzie się 5. edycja festiwalu MIASTOmovie. Głównym tematem nadchodzącej odsłony będzie sąsiedztwo, o którym program imprezy opowiadał będzie na rozmaite sposoby – także poprzez tak oryginalne filmowe formy jak osiedlowy musical operowy czy miniserial stworzony przez sąsiadów z jednego podwórka.

Organizowane przez Wrocławską Fundację Filmową od 2014 roku MIASTOmovie jest jedynym w Polsce przeglądem kina skupiającym się na architekturze, urbanistyce i szeroko rozumianej problematyce miejskiej. Do tej pory festiwalowa selekcja obejmowała tylko formy dokumentalne – 5. edycja to zmienia, otwierając MIASTOmovie na pełne spektrum filmowych opowieści o mieście. Przykładem miejskiej eksperymentalnej fabuły, którą podczas tej odsłony będą mogli zobaczyć widzowie, jest „Wieża” w reżyserii Karoliny Breguły – musical operowy o grupie ludzi mieszkających w tym samym betonowym bloku i wspólnie planujących budowę wieży z cukru na swoim osiedlu.
Pełna absurdu i niepokoju historia utopijnego projektu nawiązuje do losów powojennej architektury mieszkaniowej, analizując ją nie z punktu widzenia jej twórców i teoretyków architektury, ale z pozycji użytkownika, mieszkańca modernistycznych osiedli i obywatela miasta. Wspomnienia pragnień, marzeń i wiary w nową, lepszą przyszłość zderzone zostają w „Wieży” z trudną rzeczywistością oraz sprzecznościami wpisanymi w plany modernistów. Pokaz filmu i spotkanie z reżyserką odbędzie się w festiwalowy czwartek (19 października) w Kinie Nowe Horyzonty.
Zwiastun filmu „Wieża”

Z Karoliną Bregułą spotkamy się podczas 5. MIASTOmovie raz jeszcze – w niedzielę (22 października) w bibliotece Grafit podczas pokazu „Kto tam”serialu partycypacyjnego stworzonego wraz z mieszkańcami jednego z ołbińskich podwórek. Podczas trwającego miesiąc projektu powstało 5 odcinków, każdy z nich przygotowany w zaledwie kilka dni. Sąsiedzi wspólnie z artystką opracowali fabułę i scenariusz, byli aktorami, a niektórzy z nich uczestniczyli także w montażu. Projekt, zrealizowany w ramach programu Wrocław – wejście od podwórza (teraz Sąsiadujemy) Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, miał nie tylko wymiar artystyczny, ale przede wszystkim społeczny, mocno wpływając na sąsiedzkie relacje. W ramach współpracy programu Sąsiadujemy oraz festiwalu MIASTOmovie, Karolina Breguła wraz z mieszkańcami podwórka przygotowała szósty odcinek serialu, który premierowo zaprezentowany zostanie podczas festiwalu.
Fragmenty serialu „Kto tam”

 


Autor: Kuba Żary
Zdjęcie: Materiał archiwalny Wrocławskiej Fundacji Filmowej