Jago z „Otella” Williama Szekspira to makiaweliczna postać, swego rodzaju reżyser i aktor. Chciałbym zobaczyć ten dramat uwspółcześniony, z odniesieniami do aktualnych wydarzeń politycznych w Polsce.

Jago to bohater zawistny, którego motywacje nie są do końca jasne i różnie się je interpretuje. Można się zastanawiać, za co ma żal do Otella i o co tak naprawdę jest zazdrosny. We wszystkim dopatruje się brzydoty, zła i wulgarności. Zdaniem szekspirologa Henryka Zbierskiego jest to postać kaleka emocjonalnie, rasistowska i wroga wobec kobiet. Wiele osób uważa, że to osoba makiaweliczna i szatańska. Ma w sobie coś z reżysera i aktora, reżyserującego pewne wydarzenia tak jakby z ukrycia. „Ta służba służy mojej przyszłej zemście”- mówi, wchodząc w rolę doświadczonego cynika. Jego celem jest wzbudzenie zazdrości w Otellu. Kieruje do niego takie oto słowa:

„Strzeż się, panie, zazdrości! O, strzeż się
Tego potwora zielonookiego,
Co pożerając ofiarę – z niej szydzi.
Szczęsny, kto wiedząc o tym, że jest zdradzon,
Może nie kochać tych, co go zdradzili;
Ale jak wielkie ten cierpi katusze,
Co wielbiąc wątpi, mając podejrzenie
Namiętnie kocha!”

Pragnieniem Jago jest zniszczenie kogo tylko się da. Z dobroci Desdemony- powtarza- „splotę sieć, w którą złapią się/Wszyscy”.  Czyniąc ich narzędziem swojej woli, chce, by ludzie zniszczyli się sami.

Chciałbym zobaczyć ten dramat uwspółcześniony, z odniesieniami do aktualnych wydarzeń politycznych w Polsce.

Autor | Michał Hernes