Opowiadanie „Przedludzie” opowiada o świecie przyszłości, którego prawo zezwala na zabijanie dzieci mających mniej niż dwanaście lat. Polują na nie ciężarówki aborcyjne.

Opowiadanie można znaleźć w zbiorze opowiadań: "Ostatni pan i władca"
Opowiadanie można znaleźć w zbiorze opowiadań: „Ostatni pan i władca”

W krótkiej historii, napisanej przez Philipa K. Dicka, kierowcy ciężarówki aborcyjnej zabierają te dzieci, które nie mają dokumentów stwierdzających, że są chciane przez swoich rodziców. W tej mrocznej wizji dopiero po ukończeniu dwunastu lat nabywa się pełnych praw obywatelskich. Wcześniej o człowieczeństwie, wartości i życiu dzieci decydują ich rodzice. Jeśli zdecydują się, że ich nie chcą, dziecko na trzydzieści dni trafia do specjalnego ośrodka, w którym ma szansę na adopcje. O ile znajdą się na to chętni.

Philip Dick napisał to opowiadanie w reakcji na wyrok Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych z 1973, uznający aborcję za „fundamentalne prawo” kobiety. Po jego opublikowaniu dostawał listy z pogróżkami, zarówno od kobiet, jak i od organizacji promujących aborcje na życzenie.

Wątpię, by ten kontrowersyjny pomysł kiedykolwiek się urzeczywistnił i popieram apel kobiet, by faceci nie zabierali głosu w sprawie aborcji. Reszta mojego tekstu będzie więc milczeniem.

Autor | Michał Hernes