W znakomitej powieści „Rozłąka” Christophera Priesta, która opowiada m.in. o alternatywnej historii, w bardzo ciekawy sposób przedstawiono Winstona Churchilla.

Lubię czasem rozmyślać nad tym, co by było gdyby. Do takiej refleksji skłoniła mnie ostatnio rewelacyjna książka „Rozłąka” Christophera Priesta, opowiadająca o alternatywnej historii z czasów m.in. drugiej wojny światowej.

Churchill został w niej przedstawiony jako ktoś, kto identyfikuje się – albo jest identyfikowany – z dzielną brytyjską determinacją, sprowadzającą się do tego, by walczyć niezależnie od wszelkich okoliczności. Symbolizując nadzieje wszystkich obywateli, nie mógł się wycofać. W tej wizji Hitler z różnych względów chciał wynegocjować pokój z Wielką Brytanią. Czy mu się to udało? Jakie tak naprawdę miał intencje? Odsyłam do „Rozłąki”.

Jak napisał w niej Christopher Priest:

„Historia pokazuje nam także, że, niezależnie od wyniku działań wojennych, przemoc odpierana za pomocą przemocy zawsze stanowi zarzewie przyszłych konfliktów.”

Gdy przyglądam się polskim politykom, nachodzi mnie refleksja, że nie zawsze powinni identyfikować się z dzielną determinacją, choć często brakuje im jej wtedy, kiedy jest najbardziej potrzebna.

Autor | Michał Hernes