W najbliższy piątek, 24 kwietnia o godz. 18, zapraszamy do Instytutu Grotowskiego na wykład „Między Buddą a Wielkim Tengri”, przygotowany przez Bartosza Jastrzębskiego w ramach Otwartego Uniwersytetu Poszukiwań. Prowadzący opowie m.in. o wzajemnych relacjach buddyzmu tybetańskiego i szamanizmu czy o buddyjskiej kampanii przeciw szamanizmowi w XIX wieku.

Buddyzm jest dziś najważniejszą religią Buriatów. Deklaruje go aż 88,8% wierzących. „Żółta wiara”, albo szkoła „żółtych czapek” dominuje w Buriacji. Nie zmienia to faktu, że buddyzm nałożył się na starszą warstwę wierzeń szamanistycznych. Część z tych wierzeń całkowicie wyparł, a nawet potępił je i ich zakazał. Najbardziej gwałtowny przebieg buddyjska kampania przeciw szamanizmowi przybrała w drugiej połowie XIX wieku, gdy on sam poczuł się na tych terenach wystarczająco silny, by przystąpić do rozprawy z lokalnymi wierzeniami. Na skutek tej presji (równoległej do chrześcijańskich działań antyszamańskich) z początkiem XX wieku szamanizm znalazł się w głębokiej defensywie, w efekcie czego wiele spośród jego obrzędów uległo zapomnieniu lub „zeszło do podziemia”, a znaczna część miejsc kultowych została „przejęta” przez buddystów.

Prowadzący Bartosz Jastrzębski jest doktorem habilitowanym kulturoznawstwa, pisarzem, filozofem, etykiem oraz podróżnikiem. Wykłada w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Interesuje się pograniczem filozofii, antropologii i literatury, a także historią oraz poszukiwaniami duchowymi i religijnymi. Tropi motywy przewodnie codzienności, jej udręki i drobne nadzieje, którym poświęcił trzy tomy esejów: Pająk. Szkice prawie filozoficzne (2007), Próżniowy świat (2008) oraz Wędrówki po codzienności. Eseje o paru ważnych rzeczach (2011). W 2012 roku otrzymał Nagrodę im. Beaty Pawlak za książkę Krasnojarsk zero (wraz z Jędrzejem Morawieckim). W 2013 roku opublikował zbiór esejów Przedbiegi Europy. Gawędy podróżne, a w 2014 ukazały się dwie jego książki o współczesnym szamanizmie: Współcześni szamani buriaccy w przestrzeni miejskiej Ułan Ude oraz Cztery zachodnie staruchy. Reportaż o duchach i szamanach (wraz z Jędrzejem Morawieckim). Obecnie zajmuje się konserwatywną myślą społeczno-polityczną oraz jej związkami z teologią. W 2016 roku wydał książkę Ostatnie Królestwo. Szkice teologiczno-polityczne poświęconą tym zagadnieniom.


24 marca 2017 | godz. 18

„Między Buddą a Wielkim Tengri”

Instytut im. Jerzego Grotowskiego, Sala Kinowa
Przejście Żelaźnicze