W pierwszy poniedziałek grudnia na Stadionie Miejskim Wrocław odbyła się konferencja z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. Rozpoczęło ją uroczyste wręczeniem Certyfikatów „Wrocław bez barier”, dla osób, instytucji i organizacji, które dbają na co dzień o interesy osób niepełnosprawnych. Gościem Honorowym był Robin Barnett, Ambasador Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce, który sam jest osobą niepełnosprawną.

fot. Marcin Kisiecki

– To szczególny dzień, kiedy chcemy mówić o naszych możliwościach, zaprezentować podejmowane działania, a także pokazać „dobre praktyki”, które mogą stać się inspiracją dla wszystkich, o tym jak dbać właściwie o osoby niepełnosprawne na co dzień – mówi Bartłomiej Skrzyński, miejski rzecznik ds. Osób Niepełnosprawnych i w-skers.

W przeddzień Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych na Stadionie Wrocław spotkali się przedstawiciele organizacji pozarządowych, które na co dzień dbają o interesy osób niepełnosprawnych. Na spotkaniu zostały wręczone m.in. certyfikaty „Wrocław bez barier”.

– Tego typu dni są okazją do podziękowań za wspólną pracę – powiedział Jacek Sutryk, dyrektor Departamentu Spraw Społecznych w UM. – Życzę państwu i sobie abyśmy dalej mogli wspólnie pokonywać nie tylko bariery architektoniczne i fizyczne, ale również uprzedzenia – dodał.

Jacek Sutryk wręczył także certyfikaty „Wrocław bez barier”, który promują dobre postawy i działania podejmowane przez firmy, instytucje oraz osoby fizyczne na rzecz pełnej dostępności i integracji.

W tym roku wyróżnione zostały: Port Lotniczy Wrocław, Dolnośląskie Stowarzyszenie Sportowców Niepełnosprawnych „Aktywni”, Marcin Skóra za prototyp wózka sterowanego ruchami głowy i siłą wydychanego powietrza oraz Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja.

Poniedziałkowe spotkanie odbyło się na Stadionie Wrocław, który certyfikat „Wrocław bez barier” otrzymał w ubiegłym roku. Gościem Honorowym spotkania był Robin Barnett, ambasador Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w Polsce, który sam jest osobą niepełnosprawną.

Na zakończeniu spotkania została przedstawiona etiuda pt. „Spotkanie z Osobą z niepełnosprawnością”, przygotowaną przez Fundację L’Arche we współpracy z filią Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu.

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych obchodzony jest 3 grudnia już od 1992 r. Ustanawiając ten dzień, Organizacja Narodów Zjednoczonych chciała zwrócić uwagę na problemy tej grupy społecznej i podkreślić konieczność działań na rzecz integracji osób niepełnosprawnych z resztą społeczeństwa.

Konferencję zorganizowało Dolnośląskie Forum Integracyjne, przy wsparciu środków PFRON, które pozostają w gestii gminy Wrocław. – Chcieliśmy też podziękować za otwartość Spółki Wrocław 2012, która jest operatorem Stadionu Miejskiego – mówił Paweł Napora, prezes DFI.

***********************************

Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych obchodzony jest od 1992 r.  – 3 grudnia każdego roku. Ustanawiając ten dzień, ONZ chciała zwrócić uwagę na problemy tej grupy społecznej i podkreślić konieczność działań na rzecz integracji osób niepełnosprawnych z resztą społeczeństwa.

****************************************

IV EDYCJA PLEBISCYTU „WROCŁAW BEZ BARIER” – 2013

Certyfikat „Wrocław bez barier” promuje dobre postawy i działania podejmowane przez firmy, instytucje i osoby fizyczne na rzecz pełnej dostępności i integracji. Po raz pierwszy, z inicjatywy rzecznika ds. Osób Niepełnosprawnych, przy Prezydencie Wrocławia – Bartłomieja Skrzyńskiego, wyróżnienia zostały przyznane w 2010 roku podczas Międzynarodowego Dnia Praw Osób Niepełnosprawnych. Certyfikaty, przyznawane są przez Komisję (w skład wchodzą przedstawiciele UM i Organizacji Pozarządowych) w 4 kategoriach: „Miejsce Dostępne dla wszystkich”, „Działania Innowacyjne w zakresie powszechnej dostępności”, „Integracja Społeczna”, „Społeczna Odpowiedzialność Biznesu”.

Dobre praktyki, prezentowane podczas uroczystości, mogą stać się inspiracją do wspierania i uwzględniania potrzeb osób niepełnosprawnych na co dzień.

Dotychczas nagrodzeni byli Oliwia Jabłońska, wicemistrzyni Igrzysk Paraolimpijskich, Stanisław Kośnik, pomysłodawca „Roweru bez barier” dla osób niepełnosprawnych i seniorów, Stowarzyszenie Twoje Nowe Możliwości –  promujące równy dostęp do edukacji i rozwiązania wspierające niepełnosprawnych uczniów i nauczycieli, WKS Śląsk Wrocław, za otwartość i sposób traktowania kibiców niepełnosprawnych, Paweł Parus – Stowarzyszenie Klub Kibiców Niepełnosprawnych, za popularyzacje integracji społecznej i aktywności osób z niepełnosprawnościami, Stowarzyszenie Dolnośląskie Forum Integracyjne, upowszechniające wieloaspektową aktywność osób niepełnosprawnych, Zespół Szkół Integracyjnych –  społeczną integrację, nie tylko w wymiarze lekcyjnym, Politechnika Wrocławska, wspierająca niepełnosprawnych studentów, Stadion Wrocław, za otwartość i powszechną dostępność i Biuro Literackie za szeroką ofertę adresowaną do różnych grup społecznych i dostrzeganie ich potrzeb, a także Anglojęzyczny Integracyjny Punkt Przedszkolny „Blue Kangaroo”.

W skład komisji przyznającej Certyfikaty wchodzą przedstawiciele organizacji pozarządowych, w tym roku: Paweł Napora, prezes Dolnośląskiego Forum Integracyjnego, Andrzej Szponder, instruktor Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, analizujący dostępność różnych obiektów dla osób niepełnosprawnych, a także Urzędu Miejskiego Wrocławia: Dominik Golema, dyrektor Biura Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi i rzecznik ds. Dialogu Społecznego, Joanna Nyczak, Dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych, Piotr Mazur, Dyrektor Biura Sportu Turystyki i Rekreacji.

Autor: RED

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKolejny remis Śląska tym razem z Widzewem
Następny artykułKoszykarki ze Ślęzy na zwycięskiej fali
Żyjemy we Wrocławiu i patrzymy na świat z perspektywy naszego miasta. A Dzielnice są różne jak tylko różne mogą być. Nader często można odwiedzić nasze wrocławskie dzielnice kultury czy sportu, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, filmu czy Śląska.