Szesnaście spektakli teatralnych polskich i zagranicznych reżyserów zostanie pokazanych podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog-Wrocław, który odbędzie się w dniach 11-18 października w stolicy Dolnego Śląska.

Będzie to VII edycja odbywającego się w cyklu dwuletnim festiwalu, na którym zostaną pokazane spektakle wybitnych reżyserów z Polski i zagranicy. W tym rok festiwalowi będzie towarzyszyć hasło „Gwałt porządkuje świat” – poinformowała w środę na konferencji prasowej dyrektor artystyczna festiwalu Krystyna Meissner.

Organizatorzy nie chcieli zdradzać szczegółowego programu tegorocznej edycji imprezy; ma być on podany w sierpniu. Poinformowano jedynie, że zostanie pokazanych szesnaście spektakli – osiem polskich reżyserów oraz osiem zagranicznych twórców teatralnych. „Będą dwa przedstawienia z Afryki Północnej, jedno z Meksyku oraz jedno reżysera wywodzącego się z kultury Islamu” – powiedziała Meissner.

Dyrektor dodała, że wszystkie spektakle łączy tematyka gwałtu w różnych aspektach – politycznym, społecznym oraz fizycznym. „Z tych spektakli wyłania się bardzo mroczna diagnoza współczesnego świata. (…) Gwałt jest sam w sobie negatywną przemocą, ale z tego negatywnego działania rodzi się również działanie pozytywne, czyli bunt. Gwałt, który przekroczy granicę wytrzymałości gwałconego, budzi bunt i być może nie byłoby w historii ludzkości ważnych dat, gdyby nie gwałtowne zdarzenia, takie jak na przykład Rewolucja Francuska” – mówiła dyrektor.

Podczas ostatniego dnia festiwalu zostaną pokazane dwa spektakle, które będą realizacją hasła „Miłość burzy porządek”. „Miłość, rozumiana szeroko jako empatia wobec innych ludzi, burzy porządek wprowadzony gwałtem” – tłumaczyła Meissner.

Organizatorzy zamierzają na festiwal zaprosić amerykańskiego psychologa społecznego Philipa Zimbardo oraz socjologa i filozofa Zygmunta Baumana. Obejrzą oni prezentowane spektakle oraz wezmą udział w dyskusjach z publicznością.

We środę ujawniono jedynie dwa nazwiska reżyserów, którzy pokażą swoje spektakle podczas imprezy. Będzie to holenderski reżyser Johan Simons oraz Krzysztof Warlikowski. Podczas organizowanych dyskusji będzie mowa o wątkach wspólnych łączących twórczość tych reżyserów.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog-Wrocław odbędzie się w dniach 11-18 października. W tym roku jego organizatorem jest Biuro Festiwalowe Impart 2016 – instytucja odpowiedzialna za przygotowanie stolicy Dolnego Śląska do objęcia tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r.(PAP)