Światowej sławy eksperci spotkają się we Wrocławiu na pierwszym w Polsce międzynarodowym kongresie „Economy od Water City”. 24 i 25 września będą poruszać temat możliwości wykorzystania zasobów wodnych w miastach oraz ich wpływ na jakość życia mieszkańców.

Wrocławskie Centrum Kongresowe gościć będzie światowej sławy ekspertów do spraw wody, a także ekonomistów i przedstawicieli inicjatyw, które mają na celu poprawę jakości życia mieszkańców dużych miast z całego świata. Wśród nich znaleźli się m.in. prof. Jerzy Hausner (Open Eyes Economy Summit), Janina Ochojska (Polska Akcja Humanitarna), Carlos Pińerua (Bank Úwiatowy) czy HĺkanTropp (OECD). Gospodarzem pierwszego w Polsce międzynarodowego kongresu, badającym zależności pomiędzy środowiskiem wodnym a środowiskiem miejskim będzie Wrocław – miasto, którego istnienie i historia sprzężone są z rzeką.

– Wrocław jest atrakcyjnym miastem w dużej mierze dzięki przepływającej przez niego Odrze. Konsekwentnie od wielu lat rewitalizujemy nabrzeża wrocławskich rzek, traktując tę przestrzeń, jako miejsce rekreacji mieszkańców i turystów, które ma wpływ na jakość naszego życia. To oczywiste, że woda jest potrzebna do życia, podnosi atrakcyjność miast, przez które przepływa. Nie możemy jednak zapominać, że jest także niebezpiecznym żywiołem, dlatego trzeba nią umiejętnie gospodarować i zarządzać. O tych wszystkich aspektach porozmawiamy już 24-25 września podczas kongresu wodnego, na który serdecznie zapraszam – mówi Magdalena Piasecka, wiceprezydent Wrocławia.

Głównym celem kongresu „Economy od Water City”, który odbędzie się 24 i 25 września, jest zwrócenie uwagi na fakt, że harmonijny rozwój miast wymaga zrównoważonych działań, które zmierzają do zazielenia przestrzeni miejskiej i wykorzystania wody jako ważnego elementu środowiska miejskiego. Od kilku lat zaobserwować można wzrost zainteresowania mieszkańców rzekami. Niejednokrotnie przejawia się on w formie oddolnych inicjatyw społecznych – współczesne społeczeństwo coraz częściej odczuwa potrzebę lepszego wykorzystania zasobów naturalnych miast.

Kongres jest wydarzeniem otwartym –  każdy zainteresowany może wziąć udział w dyskusji. Wstęp kosztuje 49 zł, a całość zysków z biletów przeznaczona jest na działalność wrocławskiego oddziału Ratownictwa Wodnego Rzeczpospolitej. Wszyscy uczestnicy będą również mieli okazję wzięcia udziału w Wodnym Wieczorze – specjalnym, nocnym zwiedzaniu Hydropolis z atrakcjami. To jedna z niewielu okazji zobaczenia tego miejsca po zmroku.

Organizatorami kongresu są Open Eyes  Economy Summit oraz Miasto Wrocław.


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcia: mat. prasowe, pexels.com