Z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu zaprasza na debatę pt. „Migrantka – kobieta w cieniu”. O trudnej sytuacji kobiet – uchodźców w Unii Europejskiej oraz o tym jak zapewnić kobietom wyższy poziom wsparcia podczas ubiegania się o azyl, będą dyskutować eksperci oraz zaproszeni goście. Debata wzbogacona zostanie wystawą fotografii oraz spektaklem dramatycznym w ciemności.

W debacie udział wezmą m.in. dr hab. Patrycja Matusz-Protasiewicz z Uniwersytetu Wrocławskiego, zajmująca się naukowo zagadnieniem migracji i praw człowieka, Alena Shlyk  z Fundacji Inna Przestrzeń, Brenda Efurhievwe z Koalicji Wrocław Wita Uchodźców oraz Olga Frańczak przedstawicielka Fundacji Centrum Praw Kobiet. Debatę poprowadzi Beata Chomątkowska, pisarka oraz dziennikarka. Temat debaty związany jest z kryzysem humanitarnym, spowodowanym wciąż rosnącą ilością osób ubiegających się o status uchodźcy w Unii Europejskiej. Zauważalnie zmienia się ilość uciekających kobiet i dzieci, która w styczniu przekroczyła 50% osób ubiegających się o azyl w ogóle. Kobiety i dzieci to grupa podwyższonego ryzyka ze względu na dyskryminację oraz naruszanie ich podstawowych praw. Przemoc wobec kobiet, w tym przemoc seksualna, stosowana jako narzędzie walki, jest często powodem opuszczenia kraju swojego pochodzenia, a dla Europy potencjalną przesłanką do udzielania azylu.

Podczas debaty poruszane będą takie tematy jak: sytuacja kobiet migrantek w Polsce i Unii Europejskiej, problem stereotypowego myślenia oraz nietolerancji. Debacie towarzyszyć będzie wystawa prac fotograficznych autorstwa Marie Dorigny, przygotowanej na przełomie 2015 i 2016 roku, prezentującej wyczerpującą podróż kobiet – uchodźców w poszukiwaniu lepszego jutra.

W piątkowy wieczór Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego zaprasza na eksperymentalne słuchowisko w reżyserii Marcina Czerwińskiego, które odbędzie się o godz. 18.00 na ul. Białoskórniczej 26 (Brzuch Centrum Trawienia Wizji). Spektakl „NOC JEST CZARNA | ciemnoskóra jest noc” w formule czytania w ciemnościach to opowieść Afrykańczyków, wśród których są uchodźcy, dziewczynki, marabuci. Spektakl inspirowany „Hebanem” Ryszarda Kapuścińskiego, na motywach „Księgi uchodźców” Zuzanny Gawron, „Koguta z Tangeru” Tomasza Kawiaka i opowiadania „Ciuchy w dół” Marcina Czerwińskiego.

Program debaty:

14.00 – 14.10 – Otwarcie debaty

Łukasz Kempara – dyrektor Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu

14.10 – 15.10 – Debata panelowa

dr Patrycja Matusz-Protasiewicz – Uniwersytet Wrocławski

Alena Shlyk – Fundacja Inna Przestrzeń

Olga Frańczak – Fundacja Centrum Praw Kobiet

Brenda Efurhievwe – Koalicja Wrocław Wita Uchodźców

Debatę poprowadzi Beata Chomątkowska, pisarka oraz dziennikarka

15.10 – 15.40 – Debata z udziałem publiczności

15.40 – 16.00 – Zaproszenie do oglądania wystawy fotograficznej Marie Dorigny. Rozmowy kuluarowe i poczęstunek

18.00 – Sepktakl „NOC JEST CZARNA | ciemnoskóra jest noc”, ul. Białoskórnicza 26