We Wrocławiu i Kobierzycach powstanie infrastruktura wodociągowa za ponad 30 milionów złotych. Na inwestycji mają skorzystać nie tylko mieszkańcy, ale również takie firmy, jak LG Chem, która buduje największą w Europie fabrykę baterii elektrycznych. 

Fabryka LG Chem Wrocław Energy ulokowana jest w EURO-PARK KOBIERZYCE, w podstrefie Wrocław – Kobierzyce Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Rocznie będą w niej produkowane baterie dla 100 tysięcy samochodów elektrycznych, co czynić ją będzie największą taką fabryką w Europie. Koreański koncern planuje w Biskupicach Podgórnych stworzyć przedsięwzięcie, którego nakłady inwestycyjne mają wynieść około 5,8 miliarda złotych, a w zakładzie ma pracować prawie 6 tysięcy osób. Kolejne 5 tysięcy chcą zatrudnić kooperanci spółki.

– Bardzo się cieszymy, że współpraca ze strony władz lokalnych i rządowych przyczynia się do rozwoju infrastruktury dla mieszkańców gminy Kobierzyce i części Wrocławia, ale także strefy ekonomicznej i obszarów przemysłowych, na terenie których funkcjonuje i buduje nowy zakład między innymi nasza firma. Nasza firma stawia na efektywne rozwiązania a także zrównoważony rozwój. Nowa fabryka LG Chem w Biskupicach Podgórnych przyczynia się do promowania zielonych rozwiązań jakimi są baterie do samochodów elektrycznych – ten obszar gospodarki rozwija się bardzo szybko i elektromobilność staje się faktem. Nasza fabryka zatrudnia 2 tysiące pracowników i wraz z rozwojem planujemy zwiększać zatrudnienie. Nasi pracownicy są dla nas ogromną wartością i dzięki nim nasza firma rozwija się tak prężnie. Mamy nadzieję, że inwestycje realizowane przez firmę LG Chem, w nowej, innowacyjnej branży przyczyni się do rozwoju każdego pracownika – mówił Seungse Chang, prezes LG Chem Wrocław Energy. – Szczególną uwagę przykładamy do kwestii edukacji, dlatego też podejmujemy współpracę ze szkołami zawodowymi i uczelniami wyższymi. Naszą intencją jest kształcenie fachowców w szczególnie poszukiwanych branżach nowych technologii. Dzięki współpracy LG Chem ze szkołami i uczelniami wyższymi, absolwenci będą mieli drzwi otwarte w naszym zakładzie.

Dla realizacji tak dużej inwestycji niezwykle istotne jest dostarczenie odpowiedniej ilości wody. W najbliższych latach zostanie rozbudowana sieć wodociągowa. Będzie ona miała na celu zaspokojenie potrzeb południowej części aglomeracji wrocławskiej – w tym firm działających na terenie podstrefy ekonomicznej – we Wrocławiu i Kobierzycach.

Porozumienie w tej sprawie podpisali w piątek 25 stycznia: prezydent Wrocławia, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu, wójt gminy Kobierzyce oraz przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu i Kobierzyckiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Koszt planowanej rozbudowy sieci wodociągowej we Wrocławiu i Kobierzycach to ponad 30 milionów złotych. Środki te wyłoży Agencja Rozwoju Przemysłu. W perspektywie 10 lat zostaną one ARP zwrócone przez lokalne samorządy. Dzięki tej inwestycji we Wrocławiu będzie mogła być dokończona tzw. Magistrala Południowa miasta, czyli budowa rurociągu przebiegającego od ul. Kobierzyckiej do ul. Ołtaszyńskiej. W gminie Kobierzyce powstanie natomiast nowa magistrala wodociągowa o długości ponad 5 km oraz żelbetowe zbiorniki retencyjne wody. Również zyska pompownia wody, która przejdzie modernizację. Koniec prac związanych z rozbudową sieci wodociągowej przewidziany jest na 2022 rok.


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcia: Ola Sopuch