„Jutro albo pojutrze” Binga Liu laureatem nagrody Grand Prix Dolnego Śląska. „Eldorado” Marcusa Imhoofa ze specjalnym wyróżnieniem.  

Wczoraj, 19 maja, w Dolnośląskim Centrum Filmowym miała miejsce gala wręczenia nagrody Grand Prix Dolnego Śląska w wysokości 3 tysięcy euro, którą ufundował Marszałek Województwa. Zwycięzca został wyłoniony przez czteroosobowe jury, w skład którego weszli: Magdalena Piekarska, Maciej Kurowicki, Jarosław Perduta i Arkadiusz Wojnarowski.

Bing Liu

„Jutro albo pojutrze” („Minding the Gap”) – Bing Liu

Film ukazuje zmiany, jakie wraz z biegiem czasu zachodzą w życiu trojga przyjaciół, których połączyła wspólna pasja – miłość do deskorolki. Młodzi bohaterowie wkraczając w dorosłość muszą mierzyć się z wieloma trudnościami. Wiele decyzji, które przychodzi im podjąć, może mieć diametralny wpływ na ich przyszłość. Reżyser, Bing Liu, jest jednym z tych młodych ludzi, pełnym wiary, ale także i obaw odnośnie do nadchodzącego jutra.

Jury przyznając nagrodę Grand Prix Dolnego Śląska uznało „Jutro albo pojutrze” za portret pokolenia, osobistą opowieść o brutalnym zderzeniu z dorosłością, dowód na to, że kino niezależnie od gatunkowych granic może być fascynującym spotkaniem, przygodą, pasją, terapią.

„Eldorado” – Marcus Imhoof

Imhoof w swoim obrazie kwestionuje obowiązujący obecnie system zorganizowanej pomocy uchodźcom, który w jego opinii sprowadza ich do roli ofiar, wtłacza w błędne koło ekonomicznych interesów. Reżyser swoim filmem nie tylko porusza ważne, niewygodne tematy, ale także skłania odbiorców do refleksji, zachęca do dyskusji dotyczącej dzisiejszego, unijnego Eldorado.

Jury postanowiło nagrodzić obraz Imhoofa specjalnym wyróżnieniem za bycie zwierciadłem, w którym przegląda się reżyser ze swoją historią i w którym powinni przejrzeć się też zwolennicy zamykania i uszczelniania granic, budowania murów, także tych wznoszonych w naszej świadomości przez polityków, ale też ci, którzy nie chcą widzieć i wiedzieć. Za uruchamiający współczucie, przejmujący apel o empatię.

Nadchodzące seanse nagrodzonych filmów

Oba nagrodzone we Wrocławiu filmy będzie można jeszcze zobaczyć w Dolnośląskim Centrum Festiwalowym: „Jutro albo pojutrze” pokazany zostanie w sobotę o godzinie 19:00, z kolei specjalny seans „Eldorado” odbędzie się w niedzielę o godzinie 18:00.


Autor: Patryk Wolny
źródło: materiały prasowe