W nadchodzący weekend Wrocław zostanie areną Mistrzostw Europy w układaniu kostki Rubika. Udział w imprezie zapowiedziało już 300 zawodników z 26 krajów.

Miejscem zawodów w dniach 12-14 października będzie Wielofunkcyjna Hala Sportowa wrocławskiego AWF przy ulicy Paderewskiego 35.

To piąte tego typu zawody zrealizowane wcześniej w Amsterdamie (2004), Paryżu (2006), Bilbao (2008) i Budapeszcie (2010). Stanowią one ukoronowanie wieloletniej obecności Polskich zawodników na oficjalnych międzynarodowych i polskich mistrzostwach, gdzie na przestrzeni lat pobijali oni w różnych konkurencjach aż 115 razy unikalne rekordy Europy oraz Świata.

W zawodach wezmą udział najlepsi zawodnicy na świecie, m.in. aktualny Mistrza Świata Michał Pleskowicz czy rekordzista świata w układaniu największej liczby kostek bez patrzenia (tzw. multiblindfoldzie) Marcin Kowalczyk. 

Zawodnicy będą rywalizować w 19 oficjalnych konkurencjach, w tym w układaniu kostki Rubika w rozmiarach od 2x2x2 do 7x7x7, układaniu jedną ręką, układaniu stopami, piramidzie, najkrótszym rozwiązaniu, megaminxie, squarze, Rubik’s magicu, Rubik’s Clocku, a także w dość widowiskowym zapamiętywaniu i układaniu kostki Rubika bez patrzenia. Większość aktualnych rekordów świata to rezultaty osiągnięte na imprezach w ciągu ostatnich 20 miesięcy, co daje dużą nadzieję, że możemy być świadkami nowych rekordów również i we Wrocławiu!

Kostka Rubika to wciąż bardzo popularny symbol w dziełach obecnej kultury. W ostatnich latach kostka Rubika na nowo przeżywa swoją świetność; dowodem na to jest ciągła wysoka frekwencja na licznych mistrzostwach, które przyciągają zarówno najszybszych speedcuberów jak i zwykłych ludzi kierowanych ciekawością i spragnionych sportowej rywalizacji na najwyższym poziomie.

Oczekiwane przez wszystkich zawody z uwagą będą śledzone przez całą ogólnoświatową społeczność speedcubingową. Rywalizacja najlepszych zawodników naszego kontynentu będzie na pewno źródłem niesamowitych emocji i zaowocuje dużą liczbą nowych rekordów osobistych, danego kraju, kontynentu, a może i świata.

Będą to największe mistrzostwa Europy z dotychczasowych. Co ciekawe, tylko mistrzostwa świata z 2009 roku w Niemczech miały większą większą liczbę zawodników niż Euro 2012 we Wrocławiu (i to tylko o ok. 20-30 zawodników).

Wstęp na cały dzień kosztuje 5 zł (za darmo w przypadku dzieci do lat 6).