Za nami III MP Studentów w Bowlingu Sportowym, które odbyły się 3 maja 2011 w bydgoskiej kręgielni XL Bowling. Mimo niedogodne terminu udział wzięło 8 reprezentacji uczelnianych oraz 29 osób grających indywidualnie.

Niestety nie dotarły 2 ekipy, w tym obrońcy tytułu sprzed roku – WSGiH.

Relację z mistrzostw przygotował sędzia główny mistrzostw, wrocławianin Piotr „Rygiel” Ryglowski.

Podium Akademickich Mistrzostw Polski

„Punktualnie  pare minut po 9 zaczęliśmy eliminacje drużynowe, których wyniki były brane od razu pod uwagę w kategorii indywidualnej oraz par, których konkurencje wprowadziliśmy po raz pierwszy. Po rozegraniu 4 gier wszyscy z niecierpliwością oczekiwali na wyniki i rozstawienie druzyn przed pojedynkami Play-off.

Po podliczeniu,okazało się, że do wyłonienia ostatniego, 14-stego uczestnika pojedynkow indywidualnych potrzebny będzie pojedynek jednej kuli, w którym lepszy okazał się Łukasz Słoma (Uniwersytet Wrocławski) pokonując 8-6 Tomasza Zająca (Politechnika Wrocławska). Suma dająca awans do 1 rundy pojedynków były 702 piny. 4 gry najlepiej zagrali Emil Polanisz (WSG), który uzyskał  836pkt, a drugi był Tymoteusz Cieckiewicz (ALK) z 805 pkt. Obaj gracze mieli wolny los w 1 rundzie i czekali na swoich rywali w 1/8 finału. 1 Runda pojedynków  przyniosła jedną niespodzianke, jaką była porażka Mateusza Markuszewskiego z najniżej notowanym po eliminacjach Łukaszem Słoma 152:191 (w tym 17 pkt handicapu).

W 1/8 finału w najciekawszym pojedynku zmierzyli się studenci WSG Emil Polanisz z Pawłem Wierzbowskim. Zdecydowany faworyt, Emil (IMP 2009), dłuuugo męczył się w tej grze i gdyby nie pechowe „otworzenie 9  ramki” przez Pawła, odpadłby z turnieju. Ostatecznie Emil wygrał 151-148. I awansował do półfinału, w którym za rywala miał swoją turniejową „parę” Piotrka Ryglowskiego (UP Wrocław), po wyrównanej grze, proste błędy Rygla w 8 i 9 ramce i ostateczne zwycięstwo Emila 202-173. W finale na Magica czekał już… Łukasz Słoma, który dośc nieoczekiwanie pokonał Tymona, który po fenomenalnej grze w 1/8 finału 277, w półfinale opadł nieco z sił i ugrał ”tylko” 164 piny przy 221 Łukasza.

3. miejsce przypadło Tymonowi, który wrócił do wysokiego grania i pokonał Piotrka 441-401 (suma 2 gier). Finał,to dominacja Emila i zwycięstwo  395:346 nad Łukaszem, który startując z 14miejsca  wywalczył srebro-brawo!

Następnie do rywalizacji przystapiły drużyny. Po eliminacjach na pierwszym miejscu uplasowała się Politechnika Wrocławska w składzie (M.Markuszewski, W.Ryglowski i T.Zając), którzy uzyskali sumę: 2212pkt.  W ¼ finału trafili na drużynę z 8. miejsca. I ot, już pierwsza niespodzianka-liderzy po eliminacjach odpadają w pojedynku z chłopakami z WSB IIWrocław (D.Stasikowski, H.Jakubowski, Ł.Karolczak), którzy eliminacje zagrali najsłabiej. Odpada także drabinkowa „dwójka” którą był zespoł…WSB I, ulegając zespołowi ALK. Ciekawostka jest fakt iż wszystkie wyżej notowane drużyny  przegrały swoje pojedynki w ¼ finału.  W półfinale  WSB II potwierdzili wzrost formy i grajac 602pkt pokonali UWr. W drugim półfinale zespół ALK pokonał pewnie WSL.  Ostatecznie w finale WSB II ograli wymęczonych już nieco ilością rozegranych gier chłopaków z ALK i wywalczyli Tytuł Drużynowych Mistrzów Polski Studentów. 3  miejsce dla zespołu WSL Poznań. Nie lada emocje przyniosła też konkurencja nowo wprowadzona- Pary.  W 1 Półfinale para Polanisz/Ryglowski pokonała 206/217 :   159/182 Kacprowicz/Wierzbowski,  drugi półfinał to kolejna bardzo dobra gra Tymka(248) i zwycięstwo pary Cieckiewicz/Wiśniewski nad Markuszewskim/Siedleckim   436:386.  Finał  par,grany Total 2 gier,  dostarczył oczekiwanych emocji. Po pierwszej grze para Polanisz /Ryglowski uzyskała 13pkt przewagi i o wszystkim zadecydowala 2 gra,w ktorej klase znow pokazał Tymon(242), Błażej zagrał 212 i nawet równa druga gra Magica i Rygla(425pkt)nie pozwoliła utrzymac przewagi i ostatecznie I MPS w kat.Par zostali chłopaki z ALK.Gratulujemy!

Dzieki wielkie dla Marianka, bez którego bym chyba nie ogarnął tego wszystkiego, Patryka P. i całej obsłudze XL, która akurat wtedy miała ”szczęście” pracować. „

(rygiel)