Co wspólnego mają ze sobą piłka nożna, wrocławski plac Solny i osoby bezdomne? Otóż właśnie tam w miniony weekend odbyły się X Międzynarodowe Mistrzostwa Polski w Piłce Nożnej Ulicznej Osób Bezdomnych. Nie zabrakło emocji, walki i dobrej zabawy.

Zwycięzcami X Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Piłce Nożnej Ulicznej Osób Bezdomnych zostali: w rywalizacji kobiet zespół Dropsy, który wygrał ze Ślęzą Wrocław, natomiast w rywalizacji mężczyzn – Litwa IndEx, który pokonał wrocławską drużynę Brat Albert 1.

Jesteśmy zadowoleni, że turniej się udał. Nie mieliśmy żadnych problemów, mimo że doskwierał upał i gra dla zawodników była naprawdę dużym wysiłkiem. Kibice zachowywali się fantastycznie, szczególnie w finale, emocje sięgnęły zenitu – mówi Anna Olbryt z Wrocławskiego Koła Towarzystwa Pomocy im. Brata Alberta.

W turnieju wzięło udział 19 drużyn z różnych krajów, m.in. Austrii, Węgier, Belgii, Rosji, Litwy czy Kirgistanu. Do rywalizacji zgłosiło się 5 zespołów damskich i 14 męskich. W dwa dni rozegranych zostało 56 meczów. Każdy z nich trwał 14 minut. Na boisku każdą z drużyn reprezentowało trzech zawodników z pola i bramkarz.

Turniej organizowany był przez Wrocławskie Koło Towarzystwa Pomocy im. Brata Alberta. To już 10. edycja tej imprezy. Tegoroczna dodatkowo wpisała się w jubileusz 35-lecia działalności Towarzystwa.

Tak naprawdę ktoś, kto przechodzi i zajrzy na mistrzostwa, nie ma świadomości, że grają tam osoby bezdomne, dopóki się tego głośno nie powie. Mam nadzieję, że turniej zachęci ludzi do pomocy. To nie jest tylko zabawa dla zabawy. Mistrzostwa to element długofalowej terapii osób, które już musiały sobie w jakiś sposób poradzić ze swoimi problemami. Turniej to takie zwieńczenie ich trudnej pracy – dodaje.

Gepostet von Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta ― Koło Wrocławskie am Sonntag, 29. Juli 2018


Autor: Oliwia Stasiak
Zdjęcia: Ola Sopuch