W Hali  Stulecia przez miesiąc (od 22 czerwca do 29 lipca  można podziwiać wystawę fotografii Miltona H. Greene’a. Fotografa kobiet tym razem będzie można poznać z innej strony. Na ekspozycji wystawione zostały zdjęcia modowe m.in. okładka magazynu Life.

Marilyn i inne kobiety…

Milton H. Greene (wł. Greengold, ur. 1922 w Nowym Jorku – zm. 1985) – amerykański fotograf świata mody i filmu. Był stypendystą renomowanego Pratt Institute, następnie kształcił się u fotoreportera Elliota Elisofena. Zanim osiągnął niezależną , wysoką pozycję zawodową asystował Louise Dahl-Wolfe, fotografce mody publikującej na łamach Harper’s Bazaar.

Swoją drogę do miana największego fotografa kobiet zaczął od fotografii modowej. W latach 50. i 60. zdjęcia Greene’a ukazywały się w popularnych periodykach takich jak Life czy Harper’s Bazaar. Uwielbiał fotografować kobiety, podkreślał ich piękno i wydobywał na światło dzienne ich atuty. Pozowały mu takie sławy jak: Ann St. Marie, Gitta Schilling, Ivy Nicholson, Nellie Nyad czy Suzy Parker. Poza tym Greene był jednym z pierwszych fotografów, którzy robili zdjęcia modowe poza własnym studiem. W 1953 r. fotograf pojechał do Irlandii zrobić sesję kolekcji młodej projektantki Sybil Connelly. Modelką była Anne Gunning, która po tej sesji zyskała sławę międzynarodowej gwiazdy modelingu. Zdjęcia opublikował Life, zapoczątkowując światową karierę zarówno projektantki, jak i modelki. Greene portretował  także m.in.: Franka Sinatrę, Audrey Hepburn, Grace Kelly, Marlenę Dietrich i Marlona Brando. Jednak najczęściej fotografowaną przez niego gwiazdą była Marilyn Monroe. Ona była jego muzą i inspiracją, a on jej przyjacielem, psychologiem. Współpracowali głównie w latach 1949-1957. Zdjęcia z planu filmowego, wykonane podczas studyjnych sesji, jak i te prywatne do dziś zachwycają.


Moda w obiektywie Greene’a

Bieżąca stanowi retrospektywę poświęconą tematyce modowej. W tym zbiorze znajduje się najwięcej fotografii, które są gotowymi okładkami, plakatami czy afiszami. Oprócz zdjęć studyjnych, podziwiać można obrazy z pokazów mody, a także okładki czasopism.  Autor komponuje je w sposób typowy dla projektowania graficznego, przewidując obszar na tytuł, tekst czy dodatkowe elementy graficzne. Największe wrażenie robią czyste kadry, bardzo nowoczesne. Jednak kwintesencję wystawy stanowią przede wszystkim zdjęcia wykreowane przez twórcę w konkretnej scenerii i z dobrze dobranymi rekwizytami, a także w idealnie pasującym kostiumie. Podziwiając wystawę na moment można się przenieść do lat 60.

Cudowny chłopiec fotografii kolorowej

Greene zyskał sławę jako portrecista artystów, muzyków, filmowców, gwiazd filmu, teatru i telewizji. Był również fotografem zaangażowanym społecznie, a jego umiejętność uchwycenia chwili w połączeniu ze szczególnym wyczuciem czasu dawała zniewalający efekt. Fotografie Greene’a to kwintesencja mody lat 50. i 60. Jednak nie liczą się tylko stroje, autor przywiązywał uwagę do każdego szczegółu. Sceneria na każdym zdjęciu jest bardzo przemyślana, autor udowadnia, że jest nie tylko artystą, ale również świetnym obserwatorem. Z jednej strony prace fotografa wydają się proste i banalne, ale z drugiej są tak genialne w swej prostocie, że na długo zapadają w pamięć. Greene współpracował nie tylko z reżyserami czy operatorami filmowymi, ale także współpracował z takimi magazynami jak: Life, Look, Harper’s Bazaar czy Vogue.

Kolekcja ponad trzech tysięcy oryginałów fotografii Miltona H. Greene’a, zakupiona przez Halę Stulecia w 2014 roku, była już prezentowana siedmiokrotnie: cztery razy we Wrocławiu oraz w Warszawie, Krakowie i Kołobrzegu. Wystawa MODA | Fotografie Miltona H. Greene’a składa się z ponad 130 fotografii, jest uzupełniona o oryginalne okładki magazynu Life ze zdjęciami Miltona H. Greene’a. Wrocławianie mieli już okazję podziwiać wcześniejsze ekspozycje: Dzień dobry Marilyn w 2015 roku oraz Marilyn & Marlena w 2016 roku.

– Bogactwo motywów, w jakie obfitują te prace, w naturalny sposób prowadzi do organizowania odrębnych ekspozycji. Staramy się konsekwentnie podążać za tą potrzebą, odsłaniając kolejne, niezmiennie fascynujące niuanse naszego zbioru. Tym bardziej, że znaczna część znajdujących się w naszej kolekcji fotografii Miltona Greene’a, nie była jeszcze wystawiana. To również czyni naszą kolekcję jeszcze bardziej unikatową i wartą zainteresowania – podkreśla Andrzej Baworowski, prezes Hali Stulecia.

Bilety w cenie 15 / 10 zł (normalny/ulgowy) dostępne są przy wejściu na wystawę.
Wystawa znajduje się w Sali Cesarskiej Hali Stulecia
Wystawę można oglądać przez 7 dni w tygodniu od godz. 12:00 do 18:00. Ekspozycja potrwa do 29 lipca.


Autor: Adrianna Machalica
Zdjęcia: Adrianna Machalica