Jeszcze w tym roku rozpocznie się modernizacja wałów przeciwpowodziowych we Wrocławiu. Prace te odbędą się w ramach przebudowy Wrocławskiego Węzła Wodnego. Całkowity koszt inwestycji, która ma zwiększyć przepustowość koryta Odry wyniesie 1,4 mld. 

O tym jak ważne są zabezpieczone wały doskonale wie Wojciech Błoński, przewodniczący Rady Osiedla Wrocław-Zawidawie, który przed dwoma laty wzmacniał wały na Widawie / fot. arch. RO Psie Pole-Zawidawie

Tym samym będzie to 3 pod względem wielkości inwestycja środowiskowa w Polsce. Prace mają zakończyć się w 2014 roku. W ich ramach powstanie między innymi suchy zbiornik w górnym biegu Odry.

Prace podzielono jednak na etapy. Pierwszy z nich dotyczy poprawy stanu technicznego obwałowań w rejonie podwrocławskich miejscowości: Blizanowice-Trestno, Kotowice-Siedlce, Siechnice, Opatowice, Janowice, Kamieniec Wrocławski-Wojnów oraz w samym Wrocławiu: przy ul. Międzyrzeckiej, na Różance, Szczepinie, Kozanowie, Maślicach oraz Praczach Odrzańskich i Janówku. Koszt pracy wynosi 511 mln zł z czego aż 282 mln zł otrzymaliśmy z unijnego Programu Infrastruktura i Środowisko.

W drugim etapie zmodernizowany zostanie kanał przerzutowy Odra-Widawa, a Dolina Widawy przystosowana do przyjęcia zwiększonego przepływu powodziowego. Trzeci, ostatni etap prac przewiduje zwiększenie przepustowości koryta Odry. Za dwa lata mamy być zupełnie bezpieczni w razie wszelkich powodziowych zagrożeń.

(deg)

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułRusza 5. edycja „Mam Talent”
Następny artykułTarasiewicz w Pogoni Szczecin
Żyjemy we Wrocławiu i patrzymy na świat z perspektywy naszego miasta. A Dzielnice są różne jak tylko różne mogą być. Nader często można odwiedzić nasze wrocławskie dzielnice kultury czy sportu, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, filmu czy Śląska.