Na Ukrainę wyruszyła grupa polskich wolontariuszy, którzy w ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” uporządkują groby naszych Kresowych przodków. W uroczystym pożegnaniu przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego wzięli udział m.in. Andrzej Dera, Paweł Hreniak oraz Tadeusz Samborski.

To już dziewiąta wyprawa na Kresy, która ma na celu ratowanie zniszczonych polskich nagrobków. Wyrzuceni ponad 70 lat temu ze swojej rodzinnej ziemi Kresowianie pozostawili na Wschodzie wielką kulturową spuściznę, o której zachowanie muszą zabiegać współczesne pokolenia. Akcja „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” zrzesza dolnośląskich uczniów, studentów, nauczycieli, samorządowców, strażaków i wielu innych wolontariuszy. Wszyscy co rok wyjeżdżają poza granicę Polski, by przywrócić godny stan pozostałościom po naszej kulturze i życiu na Wołyniu i Podolu. Jak dotąd udało się już zinwentaryzować ponad 100 tysięcy mogił i zadbać o ponad 100 cmentarzy. Natomiast w tym roku padają rekordowe liczby: 1300 wolontariuszy będzie pracować na 134 cmentarzach.

W uroczystym pożegnaniu, które miało miejsce przed Urzędem Marszałkowskim 3 lipca, pojawili się liczni przedstawiciele lokalnych władz. Nie zabrakło także Andrzeja Dery, sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

Pan Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda, przyjął narodowy patronat nad IX edycją akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Na poparcie swojego uznania dla tego aktu troski o dziedzictwo narodowe przysyła osobisty wpis oraz ustne podziękowania dla Was wszystkich, które teraz przekazuję – oświadczył zebranym Andrzej Dera.

Grażyna Orłowska-Sondej z wpisem Prezydenta RP.

Uroczystość uwieńczyli swoją obecnością: Wicemarszałek Iwona Krawczyk, Wicemarszałek Tadeusz Samborski, Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak, Dolnośląski Kurator Oświaty Roman Kowalczyk, oraz Dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie ks. Leszek Kryża. Wszyscy wyrazili swoje głębokie uznanie dla idei ratowania dorobku Kresowego. O muzyczne uhonorowanie wydarzenia zadbała również orkiestra policyjna, która odegrała pożegnalne „My, Pierwsza Brygada”.

Akcja obejmuje 145 miejscowości. Będziemy działać w okolicach Lwowa, Stanisławowa, Tarnopola, na Wołyniu i Podolu. Skupimy się na mogiłach wojskowych, które każda grupa będzie musiała odnaleźć na przydzielonych cmentarzach. Planujemy odrestaurować także dwa pomniki Legionistów. Nasza działalność od zawsze miała charakter patriotyczny, zatem świetnie wpisuje się w obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości – mówi Grażyna Orłowska-Sondej, prezes Fundacji Studio Wschód i koordynatorka akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”.

Większość mieszkańców Dolnego Śląska ma Kresowe pochodzenie. Warto zatem wspierać inicjatywy zachowania polskiego dorobku poza granicami kraju. Wszyscy, którzy chcą pomóc wolontariuszom wyjeżdżającym na Kresy, pozostawiamy numer konta bankowego:

Fundacja Studio Wschód

nr konta: 40 1540 1030 2103 7457 2565 0001   

KRS 0000 570 948

 


Autor: Wojciech Kosek
Zdjęcia: Wojciech Kosek, Ola Sopuch