Teatr Capitol 12 maja przedstawił kolejną w tym sezonie premierę. Spektakl „Moja Abba” w reżyserii Tomasz Mana zapewne zagości na deskach teatru na dobre. Najbliższe przedstawienie już we wtorek, 14 maja o 20.00. 

Foto: Marcin Kondarewicz / Teatr Muzyczny Capitol

– Tak to się zaczęło – mówi Tomasz Man, autor sztuki i reżyser spektaklu. –  Jest 1978 rok. Jest blok. W bloku, w swoim pokoju, siedzi chłopak. Wchodzi mama. Ma płytę ABBY. Spod lady. Na okładce ABBA w Rolls Roysie. Chłopak pyta mamy, czy to raj.
Włącza adapter na balkonie. Kładzie delikatnie płytę, żeby nie zarysować! Śpiewa i tańczy razem z ABBĄ.
Sąsiadka, co miała za męża boksera, wychodzi na balkon. Sąsiad, geniusz matematyki, co zwariował, wychodzi na balkon. Dzieci z przedszkola patrzą. Ludzie wracają z fabryk do domów – patrzą. Milicjanci patrzą i grożą palcem. Wieczorem chłopak – zamiast ze swoim szarym misiem – kładzie się spać z płytą ABBY.

W przaśnych, PRL-owskich realiach ABBA rzeczywiście była dla mieszkańców wschodniego bloku powiewem czegoś tak niezwykłego i nierealnego, że niemal nadprzyrodzonego. I pewnie są gdzieś w Polsce takie kobiety, jak bohaterka sztuki Tomasza Mana:  pani w średnim wieku, zakochana w muzyce ABBY, wyśpiewuje jej piosenki całymi dniami, doprowadzając do szału męża, córkę, sąsiadów i znajomych. Kiedyś marzyła o tym, żeby pojechać na koncert, dziś chciałaby odwiedzić muzeum ABBY w Szwecji. 

Foto: Marcin Kondarewicz / Teatr Muzyczny Capitol

Co się pod tym szaleństwem kryje? Historia, rozpięta między latami PRL-u i teraźniejszością, maskuje ciepłym, lekko nostalgicznym humorem wydarzenia prawdziwie tragiczne.  Opowiada o cenie, jaką przychodzi nam płacić za marzenia, o tym, że czasem trudno je rozpoznać, kiedy już się nam po latach ziszczą.

 Z „Moją ABBĄ” – w wersji czytanej – aktorzy Capitolu pojechali w ubiegłym roku do Francji na Festiwal Europejskich Projektów Teatralnych Les Eurotopiques w Tourcoing. Była to trzecia edycja festiwalu , na który co roku przyjeżdża 10 grup teatralnych z Europy, by przedstawić – każda we własnym języku – wybrany przez organizatorów projekt teatralny. Prezentacja (w której udział wzięli Justyna Antoniak, Helena Sujecka, Konrad Imiela i Cezary Studniak) zdobyła główną nagrodę tego festiwalu oraz zaproszenie gotowego już spektaklu na kolejną edycję.„Moja ABBA”, jako spektakl Capitolu, jedzie zatem znów do Tourcoing w dniach 21-24 maja 2013.

 

Foto: Marcin Kondarewicz / Teatr Muzyczny Capitol

Nagroda za oryginalny scenariusz słuchowiska radiowego na XII Festiwalu Dwa Teatry, Sopot 2012
Grand Prix na Festiwalu Europejskich Projektów Teatralnych Les Eurotopiques, Tourcoing 2012

Spektakl zrealizowany w koprodukcji z La Virgule, Transgranicznym Centrum Twórczości Teatralnej Tourcoing-Mouscron

 

Scenariusz i reżyseria: TOMASZ MAN
Scenografia i kostiumy: ANETTA PIEKARSKA-MAN
Kierownictwo muzyczne i aranżacje piosenek: MAGDALENA ŚNIADECKA
Audiosfera: MAREK OTWINOWSKI (Karbido)

Występują: JUSTYNA ANTONIAK, HELENA SUJECKA, KONRAD IMIELA, MACIEJ MACIEJEWSKI
Zdjęcia pochodzą z próby prasowej z dnia 9 maja.

Kolejne spektakle:

14.05.2013 wtorek, godz. 20

15.05.2013 środa, godz. 20

19-21 czerwca, godz. 20

(informacja prasowa/SMi)