MPK i Stowarzyszenie Nomada ruszyły z kampanią przeciw agresji w przestrzeni publicznej. Na ekranach w pojazdach miejskiego przewoźnika można zobaczyć spot informujący w jaki sposób działać, gdy będziemy świadkiem mowy nienawiści.

Przede wszystkim pasażer nie powinien być obojętny wobec takich sytuacji. Gdy widzi agresję powinien zadzwonić pod numer 112 i wezwać policję. Ważne jest, aby poinformował również motorniczego lub kierowcę MPK, który może np. zatrzymać pojazd, zamknąć drzwi i czekać na przyjazd wezwanych służb.

Tą kampanią chcemy jasno zakomunikować, że MPK nie będzie tolerować żadnych przejawów mowy nienawiści. Wrocław jest miastem tolerancyjnym i otwartym na różnorodność. Taka sama jest wrocławska komunikacja miejska, która nikogo nie dyskryminuje. Nasza kampania ma dać pasażerom narzędzia, które mogą wykorzystać, gdy kiedykolwiek będą świadkiem agresji w MPK – zaznacza Krzysztof Balawejder, prezes MPK.

Instytucje chcą również promować swoją kampanią proaktywne i wspierające podejście do ofiar przemocy w przestrzeni publicznej. Jedną z rad, których udzielają pasażerom MPK jest podejście do osoby, która była celem ataku, przywitanie się z nią i porozmawianie.

Warto pokazać, że nie godzimy się na przemoc w naszym otoczeniu – mówi Maciej Mandelt ze Stowarzyszenia Nomada. – Brak reakcji wspiera sprawców, a solidarną reakcją wspieramy osoby poszkodowane. Następnym razem to każda, każdy z nas może doświadczyć ataku, dlatego warto pamiętać i dbać o bezpieczeństwo wszystkich mieszkanek i mieszkańców Wrocławia.

Wspólna kampania ze Stowarzyszeniem Nomada to kolejne działanie MPK, którego celem jest walka z mową nienawiści. W tym roku prezes spółki zgłosił do prokuratury agresywne komentarze nawołujące do mordowania motorniczych i kierowców, które pojawiały się na internetowym portalu jednej z wrocławskich gazet. MPK również jako pierwsze zareagowało i wydało oświadczenie ws. nienawistnych plakatów, które nielegalnie pojawiły się na przystankach w dzień marszu równości. Spółka zainicjowała również ostatnio spotkanie miejskich instytucji, które pracują obecnie nad szeroką kampanią mającą na celu przeciwdziałanie mowie nienawiści w przestrzeni publicznej.