MPK Wrocław ogłosiło przetarg na 60 nowych autobusów, które mają zastąpić stare Volvo. Autobusy mają być dzierżawione na 10 lat.

MPK Wrocław w przyszłym roku planuje pożegnać kilkunastoletnie Volvo. Stare autobusy zastąpi 60 nowych pojazdów, które mają być dzierżawione na 10 lat. Będzie to 29 autobusów przegubowych i 31 krótkich (solo).

Dzięki tej wymianie po raz kolejny odmładzamy tabor – mówi Krzysztof Balawejder, prezes MPK. – Jeszcze na początku tego roku każdy autobus miał średnio ponad 8 lat. W tym momencie, po jesiennej dostawie 50 Mercedesów, ich średni wiek spadł o dwa lata. W przyszłym roku, dzięki autobusom z nowego przetargu oraz tym od firmy Mobilis, wiek wrocławskiego taboru spadnie do niecałych 5 lat – dodaje.

Nowe autobusy będą klimatyzowane, niskopodłogowe i bardziej ekologiczne od obecnie jeżdżących autobusów Volvo – ich standard będzie zbliżony do najnowszych aut przewoźnika, Mercedes-Benz Citaro 2. W tym momencie 2/3 autobusów komunikacji miejskiej jest wyposażonych w klimatyzację. Po przyszłorocznej wymianie będzie ich 85 proc. Oferty można składać do 22 stycznia 2020 roku.

To kolejny krok ku modernizacji floty MPK. W tym roku dołączyło do niej 80 pojazdów: 50 autobusów marki Mercedes jeździ już po ulicach Wrocławia. Pozostałe 30 pojazdów od stycznia będzie dostarczać firma Mobilis, nowy podwykonawca MPK.