Ten weekend będzie ostatnim, gdy po 33 latach służby ikarus wyjedzie na ulice jako pojazd wrocławskiego MPK. Miłośnicy komunikacji miejskiej i wszyscy chętni mogą wybrać się na ostatnią sentymentalną przejażdżkę tym wozem.

MPK Wrocław razem z Klubem Sympatyków Transportu Miejskiego organizuje specjalną linię ”I”, która będzie kursowała w niedzielę nietypową trasą od pl. Grunwaldzkiego przez pl. Jana Pawła II, pl. Bema z powrotem do pl. Grunwaldzkiego. Przejazd linią specjalną zajmie około 30 minut i jest darmowy. Można też skorzystać z kilku przystanków na trasie zapoznając się z rozkładem jazdy tutaj (link). Imprezie towarzyszy konkurs ogłoszony przez MPK. Te osoby, które wykonają ciekawe zdjęcie z ikarusem w tle i nadeślą je na adres rzecznik@mpk.wroc.pl otrzymają zestawy upominków od MPK.

MPK Wrocław żegna wrocławskie Ikarusy po 33 latach służby. Pierwsze wozy węgierskiego producenta pojawiły się we Wrocławiu w 1981 roku. Od tego czasu MPK Wrocław kupiło aż 325 takich autobusów. Ostatnie sztuki miały na liczniku ponad milion kilometrów.

– I pewnie setki milionów pasażerów przewiezionych w tym czasie. Niejednemu wrocławianinowi zakręci się łezka w oku, podobnie jak dziś z sentymentem wspomina się tramwaje „sto dwójki”, ale pewne jest też to, że pasażerowie jednocześnie odetchną też z ulgą żegnając tak wysłużone wozy – mówi Agnieszka Korzeniowska, rzecznik MPK.

Ostatnie ikarusy skasowano po pojawieniu się w MPK nowych pojazdów – nowoczesnych, niskopodłogowych i klimatyzowanych solarisów, które wyparły najbardziej wysłużone wozy. Ostatni z ikarusów trafi teraz w ręce miłośników – Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego.

– Chcemy przywrócić mu dawną świetność i wypożyczać chętnym na różne uroczystości – zapowiada Tomasz Paszko, motorniczy z wrocławskiego MPK i wiceprezes Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego. – Działamy pro publico bono, więc każda wpłata na rzecz naszego stowarzyszenia pomoże nam w zrealizowaniu tego przedsięwzięcia.

Na niedzielę zaplanowano trzy kursy linii „I” startujące z pl. Grunwaldzkiego o godz. 11.00, 11.45 i 12.30.

Zapraszamy serdecznie!

Autor | AK