Reprezentant Zambii, Lubambo Musonda podpisał kontrakt ze Śląskiem Wrocław. Skrzydłowy związał się z klubem umową do czerwca 2020 roku z opcją przedłużenia o dwa sezony.

Lubambo Musonda to 23-letni Zambijczyk, który swoją karierę rozpoczynał w rodzimej lidze. Występował w klubach National Assembly i Power Dynamos. W 2014 roku przeniósł się do ligi armeńskiej, gdzie grał w barwach Ulisses Erewan, a następnie Gandzasarze Kapan. W poprzednim sezonie Musonda zdobył 10 bramek, a jego klub wywalczył pierwszy w historii Puchar Armenii. Dzięki temu drużyna wystąpiła w eliminacjach do Ligi Europy, gdzie zmierzyła się z… Lechem Poznań. Piłkarz był autorem jednego z goli.

Odkąd Śląsk przedstawił mi swoją propozycję, wiedziałem, że chcę tu trafić i grać dla tej drużyny. To dobra decyzja dla mnie. Byłem już kiedyś w Polsce, grałem mecz w Poznaniu i mogę powiedzieć, że spodobał mi się ten kraj. W Śląsku chcę pokazać, że dobrze czuję się z piłką przy nodze i potrafię wykorzystać szybkość. A także, że to co robię na boisku, pomaga zespołowi osiągać dobre wyniki – mówi Lubambo Musonda.

Musonda ma za sobą także występy w reprezentacji Zambii. Zadebiutował w niej już jako 17-latek. Do tej pory rozegrał 23 mecze, strzelając przy tym dwa gole. Brał udział w Pucharze Narodów Afryki w 2015 roku.

Musondę obserwowaliśmy i chcieliśmy sprowadzić do Śląska już w poprzednim okienku transferowym, ale kluby wtedy nie doszły do porozumienia. Teraz już je osiągnęliśmy, z czego bardzo się cieszymy. Musonda wypadł bardzo dobrze w meczach pucharowych z Lechem Poznań, potem obserwowaliśmy jego występy w całej rundzie jesiennej. Dysponuje bardzo dobrą szybkością i kontrolą piłki. Nam momentami brakowało szybkości na skrzydłach i ten zawodnik jest w stanie ją zapewnić. To także perspektywiczny zawodnik, który będzie się nadal rozwijał – dodaje Dariusz Sztylka, dyrektor sportowy Śląska Wrocław.

 

Musonda jest drugim i prawdopodobnie ostatnim wzmocnieniem Śląska w zimowym okienku transferowym. Wcześniej klub podpisał umowę z Krzysztofem Mączyńskim.

 


Autor: Oliwia Stasiak
Zdjęcie: Krystyna Pączkowska / WKS Śląsk Wrocław