Na dachu Teatru Muzycznego Capitol pojawiły się dwa ule. Pszczoły krainki (Apis mellifera carnica) od kilku dni mogą cieszyć się z nowego domu dzięki współpracy teatru z Fundacją Instytut Rozwoju Pszczelarstwa.

Dwie pszczele rodziny, które zamieszkały na dachu Capitolu, to liczba około 60 tysięcy osobników. Pochodzą z Lasówki niedaleko Barda na Bałkanach. Jak zapewnia Łukasz Wyszkowski, prezes Fundacji Instytut Rozwoju Pszczelarstwa pierwszego miodu od zaadoptowanych pszczół spodziewać się można dopiero za rok. Najprawdopodobniej będzie to miód kasztanowy bądź lipowy.

Teatralna pasieka nad orkiestronem teatru, to kolejne miejsce we Wrocławiu przyjazne tym życiodajnym owadom. Pierwszym był dach Urzędu Wojewódzkiego, na którym żyje 12 tysięcy pszczół. Łukasz Wyszkowski, podkreśla, że obecność pszczół w mieście sprzyja bioróżnorodności, ocaleniu przed zniknięciem licznych gatunków ptactwa, owadów i roślin, i poprawia stan miejskiej zieleni. Dla ludzi nie są niebezpieczne, chyba, że nadepnięte na łące pełnej kwiatów.

– To osy garną się do ludzi na przełomie sierpnia i września, kiedy rozpadają się ich rodziny – mówi Łukasz Wyszkowski. – Wtedy zostają bezrobotne i w dodatku bywają pijane od fermentujących owoców. Pszczoły zimują rodzinnie, a na wiosnę odbudowują populację – dodaje prezes Fundacji  Instytut Rozwoju Pszczelarstwa.

Na stronie Teatru Muzycznego Capitol powstanie zakładka „Życie na wylotku” (czyli pasie startowym z ula), dzięki której, będzie można oglądać streaming z kamery zainstalowanej tuż przy jednym z uli.


Zdjęcia: Sławek Przewra