Mieszkańcy Przedmieścia Oławskiego pod czujnym okiem trójki artystów teatralnych stworzyli podwórkowy musical „Trójkąt. 45 stopni”. Aktorzy-amatorzy dali bardzo dobry show,  a  zgromadzona publiczność nie kryła wzruszeń i zachwytu. 

Musical, pod wiele mówiącą nazwą „Trójkąt. 45 stopni”, powstał w Pracowni Komuny Paryskiej 45. Nad spektaklem wspólnie z Agnieszką Dziewą i Agnieszką Charkot, aktorkami Teatru Pantomimy pracował Piotr Soroka z Novego Ruchu Teatr, który objął przedsięwzięcie opieką reżyserską. Mieszkańcy Przedmieścia Oławskiego nadali mu kolorytu i energii. Brali czynny udział w tworzeniu  muzyki, kostiumów, pisaniu piosenek i tekstu scenariusza, którego bazą są relacje międzysąsiedzkie tytułowego „trójkąta”. Opowiedziana historia oddaje klimat tego miejsca w lekki, czasem wzruszający a czasem wesoły sposób. Twórcza praca trwała cztery miesiące i dała znakomity efekt.

– Spotykaliśmy się w Pracowni Komuny Paryskiej 45 od marca – opowiada Piotr Soroka, reżyser musicalu. – Najpierw zbieraliśmy historie, fakty i fantazjowaliśmy na temat trójkąta, później na podstawie wspólnie zebranego materiału powstał scenariusz. Ekipa trochę się wymieniała ale wpływ na ostateczny kształt miały też osoby, które ostatecznie z różnych powodów nie wzięły udziału w premierze – tłumaczy reżyser.

Twórcy w swojej opowieści wybiegają daleko w przyszłość i osadzają fabułę w 3185 roku. A wygląda to tak: na trójkącie zostały 4 kamienice i panuje straszliwy upał. Mieszkańcy znają się bardzo dobrze, każdy o każdym zna jakąś plotkę, dzieciaki urządzają podwórkowe zabawy i trzymają ze sobą sztamę. Przyjaźń jest tu cennym darem.  Na dzielni pojawia Nowa, przyjezdna dziewczyna, która   zachwyca się dopiero co poznawanym  miejscem. Trzeba przyznać, że Aktorzy-amatorzy znakomicie poradzili sobie ze swoimi rolami. Tańczyli i śpiewali z prawdziwym zaangażowaniem, co jest niemałą zasługą kilkumiesięcznej pracy wrocławskich artystów. 

– Nad dramaturgią z naszym podopiecznymi pracowała Agnieszka Charkot, choreografię przygotowała Aga Dziewa, zaś scenografia powstała przy udziale dzieci na warsztatach z Adamem Królikowskim. Szymon Tomczyk skomponował muzykę, a wokalnie przygotowała uczestników Magda Pasierska. W musicalu wystąpili –  Marta Piasecka, Marika Skrzeszewska, Karolina Szymańska, Natalia Waleńska, Agnieszka Wawerska, Lesław Zamaro, Maura Zaniewska, Katarzyna Zduńczyk.  Dla wszystkich była to wielka przygoda – dodaje Piotr Soroka. 

Następny raz musical zostanie pokazany w czasie obchodów Dni Trójkąta już we wrześniu.


Autorka: Sabina Misakiewicz